Македонија направи сензација во Скопје

од Vladimir Zorba
303 прегледи

Во групите Ц, Е и Х од квалификациите за ЕП 2024 година што ќе се одржи во Германија, се е познато по вечерашните натпревари.

Во групата Ц, Македонија направи вистинска сензација и ремизираше со Англија. Резултатот беше 1:1, но поради претходните резултати овој натпревар беше, барем исходно, доста неважен.

Англија ги заврши квалификациите за ЕП 2024 со шест победи и две нерешени откако ремизираше 1-1 во Скопје. „Трите лава“ веќе ги обезбедија квалификациите и првото место пред две кола, а денес им требаше само бод за да се осигураат дека ќе влезат во првиот шешир од ждрепката за групите на Европското првенство. Тоа го постигнаа, но по неубедлив настап. Енис Барди го отвори резултатот во 41. минута, а Јани Атанасов си постигна автогол во 47. минута.

Англија и Италија се првопласирани и второпласирани во групата Ц, а „четата“ е пред Украина само поради подобриот настап во меѓусебните натпревари. Македонија заврши на четвртото место со осум бодови, додека Малта остана на дното.

 

Слични содржини