Актуелно
Почетна / Глобално / Балкан / Македонија “таксират” со бегалски кампови, Грција исклучена од “Шенген”, Бугарија скришум ќе се протне во “заедничкиот простор”

Македонија “таксират” со бегалски кампови, Грција исклучена од “Шенген”, Бугарија скришум ќе се протне во “заедничкиот простор”

Грција може привремено да излезе од “Шенген”, ако не подобри обезбедувањето на границите

Австрија ја извести Македонија да се подготви “целосно да запре” Поток од Грција

fcc54755fba764697fe220908978b913
ЕУ и постави ултиматум на Грција за три месеци да се справи со “сериозните пропусти” во управувањето на границите или ќе биде подложена на нова гранична контрола од другите земји членки на “Шенген”.

Според ЕУ ситуацијата по морската граница на Грција со Турција го изложува на опасност Шенген простор.

Атина има месец да подготви план за акција, а за три месеци треба да соопшти што е постигнато. За тоа време таа мора да исполни 50 препораки на Брисел за затегнување на проверките на границата.

Ројтерс наведува дека, сепак, како што бројот, така и карактерот на мерките се такви што изгледа како невозможно нивната примена во определил рок.

Тоа значи дека станува многу реална можноста за невидено активирање на правилата кои дозволуваат на останатите земји од Шенген да ја обноват граничната контрола за период до 2 години.

Бидејќи Грција нема копнена граница со останатите од договорот, пасошка контрола ќе биде поставена на пристаништа и аеродроми.

Кошмар:Турција е на пат да ги отвори границите за мигрантите

Претставници на ЕУ и дипломати објаснуваат пред “Ројтерс” дека целта на одлуката не е да биде изолирана или обвинувана Грција, туку да се осигура дека граничните контроли, кој веќе се воведоа во други земји во Европа – вклучувајќи меѓу Германија и Австрија – ќе може да продолжи да дејствува без кршење на правилата.

Австрија предупреди Македонија да се подготвува да запре протокот на Грција

Во петокот Австрија ја извести Македонија да се подготви “целосно да го запре” потокот од имигранти преку јужната граница со Грција, објави “Ројтерс”.

Причината е дека Виена предупреди за истата мерка во своите граници во рамките на следните неколку месеци.

migranti

Австрија во следните неколку недели или месеци ќе го достигне лимитот за прием на бегалци за годинава (37.500) и ќе ја затвори границата, изјави шефот на австриската дипломатија, Себастијан Курц, на заедничката прес-конференција со министерот за надворешни работи, Никола Попоски.

– Австрија е една од земјите од тројката, со Германија и со Шведска, во кои најмногу се примаат бегалци. Нашите одлуки ќе имаат последици кон земјите од балканската рута, Словенија, Хрватска, Србија и Македонија – рече Курц, додавајќи дека Македонија ќе мора целосно да го сопре бранот на бегалци.
Австрискиот министер истакна дека Македонија ќе биде соочена со тешка задача, но дека Австрија ќе ѝ даде поддршка со испраќање полиција и војска и опрема за справување со кризата.
На новинарско прашање дали ќе се градат нови бегалски кампови, Курц изјави дека зависи од тоа колку бегалци ќе пристигнат.
– Тоа зависии од политиките на земјите, ако има потреба ќе се отворат кампови и во Грција и Македонија за да се задржат бегалците – рече Курц.

Во последните денови од јануари австрискиот министер за внатрешни работи Јохана Микл-Лајтнер изјави дека ако не биде Обезбеден надворешната граница на ЕУ – грчко-турската граница, надворешната граница на ЕУ ќе се движи кон Централна Европа. Таа дури и се закани на Грција со исклучување од Шенген, на што Атина остро реагираше.

Според законите на ЕУ гранична контрола може да биде внесена привремено до 6 месеци.

Овој период сепак може да биде продолжен до 2 години, ако границите на Грција, кои се јавуваат надвор од ЕУ, се сфатат како закана за слободата на Шенген зоната.

Грција е главната “врата”, во која бегалците влегуваат во Европа. Имигрантски криза се претвори во најголемата на Стариот континент по крајот на Втората светска војна. Минатата година 850 000 бегалци пристигнаа во Грција.

Проверката на ЕК за грчките граници потврди дека има сериозни пропусти во спроведувањето на надворешниот гранична контрола.

Според ЕК земјата не успеа во однос на задоволително регистрирање и преземање на отпечатоци од мигранти кои влегле на територијата на Грција од Турција.

Иако извештајот да признава дека грчките власти се под притисок, во него се наведува дека постапката за идентификација и регистрација на илегални мигранти не е ефикасна, дека отпечатоци не се земаат систематски во базата на податоци и дека документите за патување не биле проверени доволно детално за тоа дали се вистински.
Трошоците на Грција за мигрантите може да стигнат 1 милијарда евра

Предупредувањето кон Грција доаѓа на позадината на потегот од НАТО операцијата за патролирање во Егејското Море, која има за цел да спречи шверцерите кои превезуваат бегалци и мигранти од Турција до Грција.

Напорите за справување со бегалската криза може да чинат Грција оваа година над 1 милијарда евра, или над 0,5% од БДП на земјата, пишува во петокот весникот “Катимерини”, цитирајќи го предупредувањето на министерот за миграцијата Јанис Музалас пред парламентот.

Претходно централната банка на Грција ги процени трошоците за мигрантите на 600 милиони евра.

Во меѓувреме, премиерот на Бугарија Бојко Борисов, цитиран од владината прес служба, вели дека ќе учествува на самитот на Вишеградската четворка во Прага во врска со миграција криза и ќе ја потврди веќе изразената бугарска позиција за потреба од засилена заштита на надворешните граници на ЕУ.

Борисов и Станишев се договориле да се подигне пак прашањето за Шенген

Борисов разговарал и со претседателот на ПЕС, Сергеј Станишев. Тие разговараа развојот на ситуацијата во Европа во контекст на миграција криза и преземените мерки на национално и европско ниво за ограничување на влијанието нејзината.

Борисов и Станишев се разгледале и прашањето за членството на Бугарија во Шенген. Тие изразиле општото мислење дека ситуацијата во ЕУ во последните години докажува потребата од враќање на темата на дневен ред, уште повеќе, дека Бугарија секојдневно ја докажува својата способност да остварува ефективна контрола врз надворешните граници на Унијата.

“Задоволна сум дека со г-дин Станишев имаме исти сфаќања за темите кои се значајни за бугарскиот национален интерес. Сметам за правилно лидерите на големите партии да сме обединети по нив”, коментира премиерот Бојко Борисов, цитиран од МСП.

loading...