Макрон: Во Европа постои консензус за можен руски напад

од Vladimir Zorba

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави во понеделникот дека постои консензус меѓу европските земји дека треба да бидат подготвени за евентуален руски напад врз нив во наредните години и дека се потребни повеќе напори за финансиска и воена помош на Украина.

Дваесетина европски лидери се собраа во понеделникот во Париз за да му испратат на рускиот претседател Владимир Путин порака за европска одлучност во однос на Украина и да се спротивстават на наративот на Кремљ дека Русија сигурно ќе победи во војната во третата година.

„Забележав дека повеќе или помалку сите земји претставени на оваа маса рекоа… дека заедничкиот консензус е дека треба да бидеме подготвени за неколку години Русија да нападне една од овие земји“, рече Макрон. „Сите се согласуваме дека не сакаме да влеземе во војна со рускиот народ, но решени сме да ја одржиме ескалацијата под контрола“, рече тој, додавајќи дека целта на состанокот е да се види како „да се направи повеќе воено и во однос на буџетската поддршка“ за Украина.

Макрон ги покани своите европски колеги во Елисејската палата на состанок за да разговараат за тоа како да се зголеми снабдувањето со муниција на Украина во услови на, како што велат неговите советници, ескалација на руската агресија во последните недели.

„Имаше големо чувство на итност“, изјави холандскиот премиер Марк Руте за новинарите по состанокот. Тој додаде дека лидерите стојат зад чешката иницијатива за купување муниција ширум светот за испраќање во Украина. Чешкиот премиер Петр Фиала рече дека околу 15 земји потпишале иницијатива за купување на стотици илјади муниција од трети земји, нешто на што Франција првично беше претпазлива бидејќи сакаше да му даде приоритет на развојот на сопствената европска индустрија, но француските власти рекоа дека размислуваат за предлогот.

Залихите на муниција станаа критично прашање за Киев. Европската унија, сепак, не ја исполнува својата цел да испрати еден милион парчиња во Украина до март.

„Сакаме да му испратиме многу јасна порака на Путин, дека нема да победи во Украина“, изјави пред новинарите советникот на францускиот претседател пред средбата. „Нашата цел е да ја урнеме идејата дека тој сака да веруваме дека некако ќе победи“.

По првичните успеси во потиснувањето на руската армија, Украина претрпе неуспеси на источните боишта, при што нејзините генерали се жалеа на недостаток на оружје и војници.

Обраќајќи им се на лидерите преку видео врска, украинскиот претседател Володимир Зеленски го поддржа предупредувањето на Макрон за ескалација на конфликтот: „Мораме да се погрижиме Путин да не успее да ги уништи нашите достигнувања и дека не може да ја прошири својата агресија на други земји“.

Меѓу присутните беа и германскиот канцелар Олаф Шолц, британскиот министер за надворешни работи Дејвид Камерон, како и лидерите на Шпанија, Португалија, Полска и скандинавските и балтичките земји.

Соединетите Американски Држави ги претставува помошникот државен секретар за европски и евроазиски прашања – Џим О’Брајан.

Слични содржини