Меси го предводеше ПСЖ пред 80.000 во Токио

од Vladimir Zorba

Лионел Меси постигна гол во победата на Пари Сен Жермен со 2-1 против Кавасаки Фронтале во нивниот прв натпревар на турнејата во Јапонија. Аргентинската ѕвезда го отвори резултатот во 32. минута, а 20-годишниот Арнауд Калимуендо го постигна вториот гол за парижаните во 58. минута. Непосредно пред крајот Казуја Јамамура го постигна почесниот гол за домаќините.

Натпреварот се одигра на Националниот стадион во Токио пред околу 80.000 гледачи кои сакаа да ги видат некои од најголемите ѕвезди во светскиот фудбал. Кристоф Галтие не ги разочара и се обложи во нападот на Меси, Нејмар и Мбапе. Тренерот пушти и тројка во одбраната, откако на оваа шема се очекува да се потпре и на официјалните натпревари. Во центарот на одбраната беа Серхио Рамос, Маркињос и Кимпембе, а на крилата Нуно Мендеш и Ашраф Хакими.

Новото засилување Витиња повторно беше стартер, како и во првата контрола. Мечот го пропуштија Леандро Паредес, Марко Верати и Кејлор Навас.

Парижаните имаа поголема предност во првото полувреме кога длабоко притискаа. Мбапе пропушти 2-3 добри прилики. Меси отвори по додавањето на Хакими и рикошетира во јапонски дефанзивец.

Кавасаки, кој е во подобра форма бидејќи е полусезона во домашното првенство, имаше свои шанси и можеше да најде празнини во одбраната на ПСЖ која не изгледаше добро воиграна.

Слични содржини