Најмладиот евровизиски учесник на сите времиња: Ќе се изненадите кога ќе слушнете колку години има грчкиот претставник

од Nikola Popovski

Грција на овогодинешната Евровизија во Ливерпул ја претставува Виктор Верникос со песната „What they say“.

Тој настапи на синоќешната втора полуфинална вечер, а малку се знае дека е најмладиот евровизиски претставник на сите времиња. Имено, Виктор има само 16 години.

Со музика се занимава уште од детството, а на јавноста и стана познат по таканаречените „кавери“, односно преработки на познати нумери.

Зад себе има два сингла, а песната претставувајќи ја својата земја ја напишал кога имал само 14 години.

Слични содржини