НАЈНОВИ ПОДАТОЦИ НА СЗО: Во светот во изминатите 24 часа повеќе од 338.000 лица заболеле од корона

од Stefanija Kuzmanovska

Бројот на потврдени случаи во светот вчера се зголеми за 338.000, а вкупниот број на лица кои заболеа од ковид е 111,1 милион, покажаа синоќа податоците на Светската здравствена организација (СЗО).

Бројот на мртви се зголеми за повеќе од 7.500 во претходните 24 часа, надминувајќи 2,46 милиони мртви, објави агенцијата ТАС С.

Повеќе од половина од заразените се во Северна и Јужна Америка (169.352), 102.325 во Европа и 27.040 во Југоисточна Азија.

loading...

Слични содржини