НАСА лансира вселенско летало до астероид од редок метал

од Vladimir Zorba
276 прегледи

Вселенското летало Psyche на НАСА полета на шестгодишно патување до редок астероид покриен со метал.

Ова е прва студија за метално небесно тело, бидејќи повеќето астероиди се направени од карпи или мраз, објави АП.

Научниците веруваат дека тоа се можеби оштетените остатоци од јадрото на раната планета и дека би можеле да фрлат светлина врз недостапните центри на Земјата и другите карпести планети.

SpaceX го лансираше леталото на облачното утринско небо од вселенскиот центар Кенеди на НАСА.

Именуван по брзиот астероид, Psyche треба да стигне до џиновскиот објект во облик на компир во 2029 година.

Еден час подоцна, леталото успешно се одвои од горната етапа на ракетата и „исплива“.

По децении посета на далечните светови направени од карпи, мраз и гас, НАСА е решена да продолжи да ги истражува небесните тела „облечени“ во метал.

Од деветте досега откриени астероиди богати со метал, Psyche е најголемиот, кој орбитира околу сонцето во надворешниот дел на главниот астероиден појас помеѓу Марс и Јупитер, заедно со милиони други вселенски карпи.

Откриен е во 1852 година и го добил името по божицата на душата од грчката митологија.

Слични содржини