Ненадејно почина пратеничка во ЕП: Истражуваше скандал во кој е вклучена Фон дер Лејен

од Stefanija Kuzmanovska

Мишел Ривази, француска пратеничка во Европскиот парламент од групата „Зелени – европска слободна алијанса“, кој го истражуваше скандалот поврзан со Урсула фон дер Лејен, ненадејно почина од срцев удар во Брисел пред да го посети Европскиот парламент.

Таа подготвуваше опширно досие за скандалот со шефицата на Европската комисија. Со месеци се бореше да добие информации за тајните договори на ЕУ со „Фајзер“ како и пристап до СМС кореспонденцијата на Фон дер Лејен со генералниот директор на лабораторијата за набавка на вакцини против ковид-19.

Ривази почина на 29 ноември на 70-годишна возраст, соопшти нејзиниот кабинет. Според нејзините блиски, Мишел никогаш не се жалела на проблеми со срцето.

Таа беше испратена како жесток борец за транспарентност во европските структури на моќ. Се залагаше договорите на Европската комисија за набавка на вакцини да ѝ бидат познати на пошироката јавност.

Членката на ЕУ ја започна својата кариера во политиката по нуклеарната катастрофа во Чернобил – основаше невладина организација која се занимаваше со анализа на радиоактивноста во животната средина. Таа е позната по тоа што го критикуваше указот на францускиот претседател Емануел Макрон за масовна и универзална вакцинација, пренесува RT Balkan.

Слични содржини