Осуденици избегаа од затвор во САД: Eден e пронајден мртов, a тројца се во бегство

од Stefanija Kuzmanovska

Еден затвореник почина, а тројца се уште се во бегство во американската сојузна држава Мисисипи откако побегнале од затвор, соопшти полицијата.

Се верува дека бегалецот Дилан Арингтон (22) убил маж и му го украл камионот. Полицијата подоцна во средата објави дека телото на Арингтон било пронајдено во запалена зграда во градот Картиџ.

Арингтон, заедно со уште тројца затвореници, се верува дека избегале од затворот Рејмонд во близина на Џексон во текот на викендот, соопштија властите, според Си-Ен-Ен.

Најмалку еден од нив е осомничен дека побегнал во Тексас.

Заедно со Арингтон, тројцата криминалци беа идентификувани како 51-годишниот Џери Рејнс и Кејси Грејсон и Кори Харисон, двајцата на 22-годишна возраст. Рејнс има долга историја на бегство од затворски објекти, вклучувајќи го и притворскиот центар Рејмонд во 2021 година.

Мажите биле во притвор по различни обвиненија, пред се поврзани со кражба. Арингтон одлежал казна за обвиненија за огнено оружје и кражба на автомобил.

На локалното население му е кажано да биде внимателно додека полицијата продолжува да трага по бегалците.

Властите побараа од жителите да бидат „крајно внимателни“, да ги заклучуваат вратите и да не чуваат клучеви или оружје во своите возила.

Слични содржини