Ова е првиот град на светот кој стекна колективен имунитет на корона: Вирусот едноставно остана без домаќин

од Aleksandar Petrovski

Бразилскиот град Манаус, кој беше разорнувачки погоден од пандемијата на коронавирус, можеби имал толку многу заразени што неговите жители создадоа „колективен имунитет“, според првичното истражување.

Во текот на мај, вирусот се прошири толку брзо низ Манаус, најголемиот град во Амазон, што извештаите од преполни болници беа драматични, а бројот на погреби се зголеми за пет пати во однос на минатата година. Но, наскоро следеше брз и необјаснив пад на бројот на заразени и мртви.

Група од дваесетина научници од Бразил и Велика Британија сега тврдат дека откриле зошто – вирусот останал без домаќин.

Во студија што сè уште не е разгледана од други научници, група предводена од Естер Сабино од Институтот за тропска медицина на Универзитетот во Сао Паоло анализирала примероци од градскиот брег на крв и ги тестирала за антитела на коронавирус. Според нивните проценки, од првиот случај во март, меѓу 44 и 66 проценти од жителите на Манаус биле заразени со коронавирус.

Тоа може да биде доволно за да се создаде имунитет на стадо во град со 1,8 милиони жители.
Невообичаено високата стапка на инфекција сугерира дека колективниот имунитет одигра значајна улога во подоцнежната фаза на епидемијата, напишаа научниците во студијата објавена на порталот medRxiv.

„Сите индикации се дека толку голема изложеност на вирус го намали бројот на нови случаи на инфекција и смрт во Манаус“, рече Сабино, професорка по медицина на Универзитетот во Сао Паоло, кој ја координираше студијата.

Во екот на заразата во мај, Манаус беше сцена на ужасни глетки од преполни болници, ископувања на масовни гробници и тела натрупани во ладилници.

Во тоа време, таму умираа нешто помалку од 80 луѓе секој ден. Тој просек драматично опадна во последните неколку недели, на 3,5 смртни случаи на ден.

Но, експертите посочуваат дека обидот да се создаде колективен имунитет е опасен пат.

„Заедничкиот имунитет преку природна инфекција не е стратегија. Тоа е знак дека владата не успеала да ја контролира инфекцијата и плати за тоа со голема загуба на животи”, коментира Флоријан Крамер, професор по микробиологија на универзитетската болница Монт Синај во Њујорк. Други експерти предупредуваат дека имунитетот на стадото може да трае кратко.

Во Манаус, 2.462 луѓе починаа од ковид-19. Доколку споменатиот град беше држава, тој ќе имаше втора највисока смртност во светот со 100,7 смртни случаи на 100 000 жители.

loading...

Слични содржини