Папата за Украина: Кога ќе видите дека работите не одат добро, треба да имате храброст да преговарате

од Vladimir Zorba

Папата Франциск во интервју рече дека Украина требало да има, како што рече, храброст на „бело знаме“ и да преговара за крај на војната со Русија.

Во интервјуто снимено минатиот месец за швајцарската телевизија РСИ, Франциск го изрази своето мислење за оние кои велат дека Украина треба да се откаже бидејќи не успеала да ги одбие руските сили и другите кои веруваат дека тоа ќе и даде легитимитет на посилната страна.

Новинарот во своето прашање го употреби терминот „бело знаме“.

„Тоа е едно толкување, тоа е вистината“, рече Франциск, според деловите од интервјуто што треба да се емитува на 20 март.

„Зборот преговарање е храбар збор. Кога ќе видите дека сте поразени, дека работите не одат добро, треба да имате храброст да преговарате“, истакна Папата.

Тоа е првпат Францис да употреби термини како „бело знаме“ или „поразен“ во дискусија за војната во Украина, иако претходно зборуваше за потребата од преговори. Минатата година 87-годишниот Папа испрати мировен пратеник, италијанскиот кардинал Матео Зупи, на разговори во Киев, Москва и Вашингтон.

„Некој може да се срами“, рече Франциск за преговорите, „но со колку мртви ќе заврши војната? Треба навреме да преговараме, да најдеме земја која ќе делува како посредник“, рече Франциск, споменувајќи ја Турција меѓу земјите кои понудија посредничка улога.

„Не срамете се да преговарате пред работите да се влошат“, додаде Папата, кој испрати стотици апели за, како што вели, „маченичка Украина“. На прашањето дали тој самиот ќе биде подготвен да посредува, Франциск одговори: „Тука сум“.

Тој ги даде овие коментари многу пред последната понуда на турскиот претседател Таип Ердоган за одржување на самит меѓу Украина и Русија.

Ердоган ја даде понудата по средбата во Истанбул со украинскиот претседател Зеленски, кој рече дека нема да отстапи од ниту еден дел од територијата, и покрај тоа што сака мир.

Мировниот план на украинскиот претседател предвидува повлекување на руската армија од сите делови на Украина и обновување на државните граници. Кремљ ги отфрли мировните преговори според условите на Киев.

Слични содржини