Почетоци на две легенди – фотографијата на Меси и Јамал за која се зборува

од Vladimir Zorba
64 прегледи

Во 2007 година, младиот Лионел Меси се фотографираше со бебе во соблекувалната на стадионот „Камп Ноу“ во Барселона за годишниот хуманитарен календар на клубот.

Аргентинецот Меси, кој тогаш имаше 20 години, веќе изгради фудбалско име, а со текот на времето стана веројатно најголемиот на сите времиња.

Но, малкумина знаеја дека и бебето на фотографијата ќе ги разбранува фудбалските води неполни 17 години подоцна.

На фотографијата Меси го капе и го држи во раце Ламин Јамал, 16-годишникот кој блеска на ЕП во Германија 2024 година.

За неговиот гол против Франција во полуфиналето на турнирот ќе се зборува со децении.

Со 16 години и 362 дена тој гол го направи најмладиот фудбалер кој постигнал гол во историјата на европските првенства.

Одамна заборавената фотографија на Меси и Јамал ​​повторно се појави откако таткото на младиот фудбалер ​​ја објави на Инстаграм минатата недела со натпис: „Почетокот на две легенди“.

Фотографиите се направени од Џоан Монфорт, која работи како хонорарен фотограф за Associated Press.

Снимањето се одвиваше откако УНИЦЕФ организираше лотарија во градот Матаро, каде што живееше семејството Јамал.

„Тие влегоа на лотарија за да се сликаат на „Камп Ноу“ со играч на Барселона и победија на лотаријата“, изјави Монфорт за AP.

Задачата не беше едноставна, изјави фотографот.

„Меси беше прилично интровертен човек, срамежлив“, рече тој.

„Излегуваше од соблекувалната и одеднаш се најде во друга соба со пластична када полна со вода и бебе во неа. Беше комплицирано. Отпрвин не ни знаеше како да го држи бебето“, изјави фотографот.

Како и Меси, и Јамал ​​играше за првиот тим на Барселона, со што стана најмладиот стартер и најдобар стрелец во историјата на клубот, како и најмладиот најдобар стрелец во шпанската лига.

Монфорт немаше поим дека фотографиите се на Ламин Јамал ​​се додека еден пријател не му испратил порака минатата недела и таа стана вирална на интернет.

Тој има долга кариера како фотограф, следејќи ја Барселона низ светот од 1991 година.

„Многу е возбудливо да се поврзуваш со нешто што предизвикало таква сензација“, рече тој.

„Да ви кажам искрено, тоа е многу убаво чувство“, истакна фотографот.

Слични содржини