Принцот Вилијам и Чарлс позираа во опуштено издание: „Многу сум горд на мојот син“ (ФОТО)

од Vladimir Zorba

Принцот Чарлс и принцот Вилијам позираа во опуштено издание, а нивната фотографија воодушеви многу обожаватели на кралското семејство. Чарлс го пофали најстариот син и иден наследник на принцот Вилијам, особено неговата посветеност да ја спаси планетата.

-Многу сум горд на мојот постар син за неговата посветеност да се бори за животната средина. Светот мора да се здружи за да испланира сè, да ја промени идејата и да ја изгради одржливата иднина што ни треба на сите – напиша Чарлс со фотографија откако Вилијам постави полнач за електрични автомобили во палатата Кенсингтон, а многу следбеници изразија задоволство од опуштеното издание.

Според Дејли Мејл, Вилијам започнал проект за инсталирање полначи за електрични возила на кралскиот имот, а неодамна го критикуваше летот на Вилијам Шатнер во вселената кога накратко рече дека светските умови треба да се фокусираат на поправка на нашата планета, а не на наоѓање на следното место за живот.

Тој, исто така, изрази загриженост за порастот на вознемиреноста кај младите предизвикани од климатските промени и нагласи дека не сака неговиот син, принцот Џорџ, да мора да зборува за истото прашање за 30 години кога ќе биде предоцна.

Меѓу другото, Вилијам се осврна и на својот татко, принцот Чарлс, кој со години работи на „зелени прашања“, а на почетокот имал проблеми со своите верувања кога првпат почнал да зборува за климатските промени.

Слични содржини