Расте бројот на загинати во падот на украинскиот авион: Засега има 25 жртви, ден на жалост во земјата (ВИДЕО)

од Aleksandar Petrovski

Бројот на загинатите во падот на украинскиот воен авион во североисточниот дел на регионот Харков се искачи на 25, соопшти Кабинетот на украинскиот генерален обвинител.

„Според првичните информации, загинати се 25 лица. Двајца се пренесени во болница во сериозна состојба”, соопшти канцеларијата.

Според украинските служби за итни случаи, во авионот имало 27 лица, а не 28, како што беше претходно најавено, пренесува ТАС С.

Заводот наведува дека е поведена кривична постапка поради обвиненија за кршење на правилата за безбедност на летот и подготовка на летот, „што доведе до катастрофа и други сериозни последици“.

Во меѓувреме, властите во регионот Харков во Украина го прогласија денес Национален ден на жалост за жртвите од падот на украинскиот авион Ан-16.
Во уредбата на гувернерот, објавена на веб-страницата на администрацијата, се вели дека на Денот на жалост, националното знаме ќе се спушти на половина копје на сите згради на државните органи, компании, агенции и организации и дека ќе им биде поставена лента за жалост.

Сите забавни и спортски настани според препораките треба да бидат откажани, пренесува ТАСС.

Како што беше претходно најавено, питомците на Универзитетот Харков во воздухопловството изведоа лет за обука.

Снимките од местото на несреќата беа објавени на Интернет.

Претседателот на Украина, Владимир Зеленски, изјави дека денеска ќе го посети регионот Харков, каде се сруши воениот авион Ан-26.

loading...

Слични содржини