Реквизитерката на филмот „Rust“ е осудена на 18 месеци затвор за смртта на снимателката Хачинс

од Симе Стоиков

Хана Гутиерез, која беше задолжена за оружје за вестерн-филмот „Rust“, во понеделникот беше осудена на 18 месеци затвор за смртта на кинематограферката Халина Хачинс, која беше застрелана од актерот Алек Болдвин на сетот на филмот во 2021 година, пренесе Ројтерс.

Во март, Гутиерез (27) беше прогласена за виновна за ненамерно убиство поради погрешно ставање вистински куршум во револверот на Болдвин користен на филмски сет во Санта Фе, Ново Мексико.

Пукањето го шокираше Холивуд и се верува дека е првпат во поновата историја член на филмска екипа или актерска екипа да биде убиен од вистински куршум.

Судењето на Болдвин за убиство од небрежност е закажано за 10 јули.

Убиството на Хачинс ги поттикна американските филмски и телевизиски продукции да престанат да користат вистинско огнено оружје и муниција.

Сепак, две и пол години подоцна, многумина ги користат повторно поради реалните ефекти што ги произведуваат, тврдат експертите за оружје.

Слични содржини