Рита Ора ќе настапи на Евровизија

од Vladimir Zorba

Рита Ора ќе отпее некои од нејзините најголеми хитови за време на паузата од полуфиналната вечер на Евровизија во мај.

Гостинка на музичкото натпреварување ќе биде британската пејачка и текстописец Ребека Фергусон, која е родена во Ливерпул, каде што се одржува натпреварот.

„Со ова се слави Ливерпул и Украина преку музика“, рече таа во подкастот на Би-Би-Си за Евровизија.

Пејачката ќе пее дует со украинската пејачка Аљоша.

Јулија Санина, една од презентерките на овогодинешната Евровизија, ќе го отвори првото полуфинале со својот бенд Hardkiss.

Ќе настапат и други украински артисти како Марија Јаремчук, Отој и Злата Џуника, а Велика Британија наместо воено разурната Украина ќе ја има улогата на домаќин.

Би-би-си вели дека ќе покаже колку Велика Британија е „обединета преку музиката“, што е слоганот на овогодинешниот натпревар.

„Се надевам дека ќе можам да се облечам“, се пошегува Фергусон во изјава за Би-Би-Си, само осум недели по породувањето.

„Со нетрпение го очекувам тоа, бидејќи ова ќе биде првиот деловен потфат за кој ќе треба убаво да се облечам – во последните неколку недели штотуку станав мајка“, додаде таа.

Натпреварот се очекува да го следат 160 милиони гледачи, кој би бил еден од најгледаните телевизиски преноси во историјата.

„Ќе се однесувам како во X Factor, бидејќи кога ќе излезам на сцената замислувам дека сум во студио.

„Тоа е единствениот начин да се преживее шоуто, инаку никогаш не би се качила на сцената“, вели таа.

Двете полуфинални вечери на Евровизија се закажани за вторник, 9 мај и четврток, 11 мај.

Слични содржини