Актуелно
Почетна / TOP NEWS / Рускиот лек против коронавирус во болниците од јуни

Рускиот лек против коронавирус во болниците од јуни

Испораките на рускиот лек „авифавир“, кој ќе се користи за третман на Ковид-19, би можеле да започнат на 11 јуни, соопштил рускиот Фонд за директни инвестиции.

Овој лек нема да биде во бесплатна продажба и ќе се користи само под надзор на медицинскиот персонал, пишува московскиот весник „Известија“.

Како што соопштил Фондот, подготовката, наводно, ќе биде доставена во болниците во Русија на 11 јуни, а веќе се произведени 18.000 пакувања.

Вкупниот производствен капацитет е 60.000 пакувања месечно, односно 720.000 пакувања годишно, а лекот бил одобрен од руското Министерство за здравство и е вклучен во државниот регистар на лекови, пренесува Тас.

loading...