Се подготвува сериозен план за соборување на Путин: „Смртта на Пригожин е само почеток“

од Vladimir Zorba
295 прегледи

Повторно се пишува за соборувањето на рускиот претседател Владимир Путин од функцијата претседател на државата. Наводно има план кој има четири чина, од кои третиот и четвртиот се клучни.

Додека Путин можеби се надеваше дека смртта на шефот на „Вагнер“, Евгениј Пригожин го означи крајот на приказната, д-р Јуриј Фелштински верува дека ова е само почеток и дека Путин сега е во последната фаза од руското претседателство.

„23 и 24 јуни, деновите на бунтот, беше првиот чин“, рече тој, пренесува Express.co.uk.

Д-р Фелштински е експерт за руската историја и неодамна за војната во Украина. Во својата книга „Blowing up Ukraine’“, тој вели: „Соборувањето на авионот на Пригожин, што е многу важно бидејќи тој стана јавна личност, заедно со Дмитриј Уткин (ко-основачот на групата Вагнер), беше вториот чин. Сигурен сум дека наскоро ќе видиме трет, па дури и четврти чин. Ќе видиме порано или подоцна, но во овој момент не сум сигурен дека Путин ќе опстане како претседател многу долго – можеби дури и до декември“, рече Фелштински.

Сепак, тој сè уште не е сигурен како би можеле да изгледаат „третиот и четвртиот чин“. Тој го привлече вниманието на евентуалната смрт на Борис Елцин, кој беше наследен од Путин, како и на улогата на руската Федерална служба за безбедност (ФСБ), што наводно би можело да влијае на исходот.

„Очекувам да видам што ќе се случи во декември 2023 година, па дури и да не поднесе оставка, ќе биде интересно да се види дали ќе се обиде да се кандидира за претседател во 2024 година“, рече д-р Фелштински.

„Неговиот имиџ се промени. До 24 јуни сите веруваа дека е многу моќен и дека контролира се, дека е многу силен и дека е диктатор. После тоа на сите им стана јасно дека тоа не е така. Сега има некои моќни сили кои прават нешто и Путин веќе нема контрола“, вели експертот.

Тој цврсто верува дека ФСБ целосно ја контролира Русија и ќе ја одреди нејзината судбина. Самиот Путин некогаш беше шеф на ФСБ и се опкружуваше со поранешни агенти или со поранешни колеги од КГБ, претходникот на ФСБ.

„ФСБ ја контролира и владее Русија. Целиот процес на руските претседателски избори и изборниот компјутер што ги пресметува гласовите според законот е контролиран од ФСБ. Во 2021 година, Русија донесе закон со кој се дозволува гласање од далечина. Ова може да биде добро во повеќето земји, но не и за Русија: ќе доведе до ситуација во која ФСБ ќе може да ги додаде гласовите на луѓето кои не излегле да гласаат за да го изберат својот омилен кандидат. Сакам да кажам дека ФСБ ќе биде таа што ќе го избере следниот претседател на Русија“, рече тој.

Слични содржини