Актуелно
Почетна / TOP NEWS / Се појави нова снимка од апсењето на Џорџ Флојд: Убиениот Афроамериканец им велел на полицајците дека не е лош човек (ВИДЕО)

Се појави нова снимка од апсењето на Џорџ Флојд: Убиениот Афроамериканец им велел на полицајците дека не е лош човек (ВИДЕО)

Снимките од камерата направени од двајца полицајци во Минеаполис за време на апсењето на 25 мај на Афроамериканецот Џорџ Флојд, покажуваат дека Флојд им кажувал на полицијата во паника и страв, неколку минути пред неговата смрт, дека тој не е лош човек бидејќи се обидуваат да го натераат да влезе во полициски автомобил.

„Јас не сум таков човек. „Само што го имав Ковид, човеку, не би сакал да поминувам пак низ тоа“, рекол Флојд додека се борел со полицијата, пренесува АП.

Еден очевидец го молел Флојд да престане да се спротивставува, велејќи му дека не може да победи.

„Не сакам да победам“, одговорил Флојд.

Неколку минути подоцна, Флојд лежел, свртен кон асфалтот, а камерите го забележаа, со сè повеќе тивок глас, повремено велејќи: „Не можам да дишам“, се додека неговото тело не се смири целосно.

Иако записниците од снимката беа објавени порано, самото видео претставува најкомплетен јавен увид во интеракцијата на Флојд со полициските службеници, кои подоцна беа обвинети за неговата смрт.

На новинарите и членовите на јавноста им беше дозволено да го гледаат видеото во среда, со закажана средба.

Судијата Питер Кејхил, без објаснување, одби да дозволи снимката да биде објавена.

Снимките на полициските службеници Томас Лејн и Џеј Квенг се дел од кривичната пријава против двајцата и двајца други полицајци за смртта на Флојд на 25 мај годинава.
Полицаецот Дерек Шовин, кој го држеше коленото на вратот на Флојд скоро осум минути, е обвинет за убиство од втор степен.

Лејн, Куенг и третиот полицаец Ту Тао се обвинети за помагање и поттикнување на убиството.

Сите четворица полицајци беа отпуштени еден ден по смртта на Флојд. На снимките се гледаат полицајци кои ја гледаат смртта на Флојд, за која јавноста веќе можеше да ја забележи благодарение на снимките од мобилниот телефон на минувачот, кои предизвикаа протести во Минеаполис и другите градови низ целиот свет и предизвика дебата во Соединетите држави за расизмот и полициските реформи.

„Мислам дека паѓа во несвест“

Флојд делувал вознемирено од моментот кога полицијата побарала да излезе од возилото во близина на продавницата во Минеаполис, каде се сомничи дека користел фалсификувана банкнота од 20 долари.

Кога веднаш не ги покажал рацете, Лејн го вперил оружјето, на што Флојд му рекол дека и претходно пукале во него.

Полицијата наскоро го привела со лисици, а тој се повеќе се вознемирил и рекол дека е клаустрофобичен, молејќи го да не го става во полициски автомобил.

За време на борбата со полицијата, Флојд го ​​изгубил чевелот.

Она што се чинеше дека е камерата на Шовин паднала под возилото, а Флојд завршил на тротоарот додека полицајците го држеа.

Полицајците звучат незаинтересирано со текот на времето.

„Мислам дека паѓа во несвест“, вели еден од нив.

Исто така, се слуша дека некој прашува „Дали сте добро момци?“, А некој одговара „да, за сега“.

Друг полицаец, за кој се чини дека е Лејн, вели дека коленото му било малку изгребано, но ќе преживее.

Лејн не звучеше загрижен кога за прв пат го праша Шовин дали треба да го тргне Флојд настрана и посочи дека Флојд е во делириум. Може да се слушнат насобраните граѓани кои изразуваат страв заради состојбата на Флојд, прашувајќи дали има пулс и дали дише.

Неколку минути подоцна, Лејн звучи малку позагрижено кога повторно ќе праша дали да го сврти Флојд настрана.

Полицајците молчеа додека Кенг го провери пулсот на Флојд и рече дека не може да го најде.

Камерата на Лејн го прикажува како го следеше неподвижниот Флојд на носилки во брза помош, каде добил упатства да изврши реанимација.

Тогаш, можете да видите како Лејн ги притиска градите на Флојд со раката, без никаква корист, пренесува Гласот на Америка.

Брзата помош била паркирана во близина на продавницата неколку минути, додека Лејн и членовите на Итната служба се обиделе да го оживеат Флојд, наместо веднаш да одат во болница.

Претставник на семејството на Флојд го ​​тужеше градот Минеаполис и четворицата полицајци во федералниот суд, барајќи парична компензација.

Во извештајот се наведува градот Минеаполис и четворицата полицајци кои учествувале во апсењето под сомнение дека користеле фалсификувана банкнота од 20 долари во продавницата.

Финансиски надоместок се бара од полицијата и градот.

loading...