Совети на Ворен Бафет за вистинска среќа: Правете што сакате и со луѓе што ви се допаѓаат

од Aleksandar Petrovski

Американскиот милијардер и инвеститор Ворен Бафет вели дека луѓето можат да достигнат вистинска среќа едноставно правејќи го она што го сакаат. Иако тоа звучи лесно кога сте милијардер, тоа е навистина прифатливо за сите луѓе.

Пред повеќе од 20 години, на предавање на Универзитетот во Флорида, еден студент го праша Бафет: „Што би направил за да живееш посреќен живот ако можеш да го започнеш животот одново?“

Одговарајќи на прашањето, Бафет ги охрабри студентите да размислуваат за среќа од попрактична гледна точка. Како што рече, никој не може да живее од нула, но тој може да ја постигне својата вистинска среќа со вистински избори и промени во кариерата, целите, финансиите, здравјето и односите меѓу луѓето.

„Начинот да го направите тоа е да играте игра и да направите нешто што ќе уживате во целиот свој живот. Бидете поврзани со луѓе што ви се допаѓаат. Јас работам само со луѓе што ми се допаѓаат. Ако би можел да заработам 100 милиони долари со личност од која ми се грчи желудникот, би рекол не “, им рече Бафет на студентите.

Тој ги покани студентите да ги извршуваат работите што ги сакаат.
„Не сте свесни ако работите некоја работа само затоа што мислите дека ќе изгледа добро во вашето CV. Правите го она што го сакате”, рече Бафет.

Постојат безброј причини зошто треба да го слушате Бафет, а Inc посочува неколку. Луѓето кои го прават она што го сакаат се поотворени за нови можности и нови искуства. Тие се подготвени да прифатат предизвици и да ризикуваат, а кога не успеат, тие се многу поотпорни и можат да започнат одново.

Кога го правите она што го сакате, создавате поголема рамнотежа помеѓу вашата работа, вредности и работи што ви даваат страст и цел. Овој пристап отвора нови можности додека научите што е најважно за вашиот живот и работа.

Вршењето на она што го сакате ве прави помотивиран да инвестирате повеќе време во деловно работење, пишува АД, да бидете попродуктивни и да го дадете најдоброто од себе. На крајот, кога ќе го направите она што го сакате, тогаш не ви изгледа како работа.

loading...

Слични содржини