Столтенберг: Претставници на турските сили назначени на позиции во НАТО побарале азил

од desk3

Претставници на турската армија, назначени на позиции во НАТО, побарале азил, изјави денеска генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг.

Turkey's Prime Minister Tayyip Erdogan (L) and Chief of Staff General Ilker Basbug pray during a funeral in Ankara in this February 28, 2010 file photo. REUTERS/Umit Bektas/Files

За време на посетата на Истанбул, која почнува в недела Столтенберг ќе го покрене прашање за човековите права.

Според генералниот секретар на НАТО барањата за азил се прашање, кое ги засега националните власти.

Столтенберг исто така ја повика Турција да го почитува владеењето на правото./MИА

Слични содржини