Страшни последици кај младите по корона допрва се појавуваат на виделина: Многу е полошо отколку што се мислеше

од Aleksandar Petrovski

Замор, конфузија, лузни на белите дробови, опаѓање на косата се последиците што можат да траат долго после ковид-19. За повеќето луѓе со ковид, најлошо е што имаат „магла во главата“ со месеци по болеста, што е термин што научниците не го разбираат многу. Нешто поретки последици, но тие исто така се споменуваат, се депресија, мозочни удари и срцеви удари и енцефалитис.

Ова, меѓу другите, го откриваат австралиски пациенти кои ја имале оваа болест, претежно млади луѓе кои претходно биле здрави и во форма. Во врска со ова, австралиските лекари предупредуваат на можен долгорочен здравствен проблем.

Научниците од болницата Сент Винсент во Сиднеј анализирале повеќе од 100 пациенти кои биле излекувани од ковид-19 и откриле дека многумина се соочуваат со долгорочни последици.

„Пет месеци подоцна ми беше полошо од болеста“

Младата шампионка во ултрамаратонот, Џанин Копи (37) доби лесна форма на болеста пред пет и пол месеци и не остана во болница, но се уште не се чувствува добро. Таа не може да истрча маратон и вели дека тие пет и пол месеци по болеста биле полоши од самата болест.
Успешен соработник на една од најголемите компании за управување со инвестиции, Блек Рок, вели дека е „збунета“, така што кога ќе го погледне часовникот, ќе види бројки и стрелки, но не може да вложи умствени напори да утврди колку е часот.

Џанин Копи ги задржуваше солзите додека зборуваше за очајот да го врати само 60 проценти од претходното здравје за скоро шест месеци, и тоа само во подобри денови.

– Тешко ми е да зборувам за тоа. Тоа е нешто длабоко во мене, како траума, и фактот што лекарите не знаат како да ми помогнат, ме плаши уште повеќе – изјави таа за „60 минути“.

Лобистот на австралиската либерална партија Џо Танос имаше 49 години кога заболе со ковид-19 во март. Таткото на три деца беше добро психофизичко здравје и не страдаше од други болести. За разлика од Џанин Копи, тој имаше тешка форма на ковид-19: толку многу кашлаше што не можеше да зборува, па итно беше пренесен во болницата „Свети Ѓорѓи“, каде што беше првиот пациент примен на одделот за пациенти со ковида-19. Тој бил толку болен што морале да го стават во вештачка кома и за малку ќе умрел.

„Не можам да совладам десет чекори“

Кога конечно излезе од болницата, помисли дека болката е минато, но мораше секоја недела да оди на тестови, бидејќи сè уште беше болен. Тој за „60 минути“ изјави дека не може да надмине десетина чекори без да остане без здив.

– Не можам повеќе да одам во теретана и да кревам тегови, бокс и тренинг, а не можам ниту да ја поминам растојанието што го поминував пеш или со велосипед – рече тој.

Лекарите од болницата Сент Винсент ги испитуваат долгорочните последици од вирусот корона, а особено се загрижени за воспаление и лузни на белите дробови неколку месеци откако пациентите го победиле вирусот.

Дејвид Дарли, болнички респираторен специјалист, вели дека лузните на снимката се гледаат како заматени, бели дамки.
По инфекцијата со ковид-19, откривме значително малцинство на пациенти кои имаат постојани симптоми. Тоа се лоши вести. Ова значи дека вирусот предизвикува големо воспаление и воспаление на белите дробови, поради што пациентот може да се чувствува многу лошо – пренесува „Дејли меил“.

Според професорот Грегори Дора, инфектолог во истата болница, повеќето пациенти доживуваат симптоми на постојан замор, конфузија, намалени физички способности и затегнатост во градите.

„Првичната акутна болест можеби беше нешто надмината, но симптомите продолжија и во одредена смисла дури се влошија“, вели тој.

„Имам нередовна менструација, срцебиење и гушење“

Американската актерка Алиса Милано изјави дека никогаш не била толку болна во животот. Таа се зарази со вирусот корона во април и не ни сонуваше дека сепак ќе биде болна пет месеци подоцна. Таа сè уште има „вртоглавица, проблеми со стомакот, нередовна менструација, срцебиење, гушење“. Краткорочната меморија воопшто не работи и, генерално, се чувствува лошо.

„Ме фаќа паника секогаш кога ќе помислам на сите оние ноќи кога не можам да дишам“, рече таа. Таа ја опишува болеста како нешто што се движи по целото тело.

Можеби најстрашно е што ја изгуби острината на умот.

– Главата ми е заматена и одеднаш не можам да изговарам обични зборови како што е „кафе“. Тие едноставно исчезнуваат – објаснува таа.

Претходно, Милано објави видеа на социјалните мрежи кои покажуваат колку и паѓа косата.
– Само што сакав да ви покажам колку ми паѓа косата поради ковид-19, кога ќе ја повлечам четката само еднаш – вели таа.

Д-р Радосављевиќ: „Сè ќе се врати во нормала за половина година до една година“

– Ковид19 е нова болест и засега ги знаеме симптомите, но малку се знае за последиците и затоа е многу важно ова истражување, прво од ваков вид – вели Анџело Карфи, а со него се согласува и српскиот пневмофтизиолог, д-р Тања Радосављевиќ.

– Имаме голем прилив на пациенти кои биле подложени на ковид-19. На сите треба да им се пристапи индивидуално, но она што најмногу треба да се направи е скенирање на белите дробови, тест на крвта, лабораториски тестови, анализа на ЦРП, утврдување на нивоата на Д-димер … ова се некои од процедурите низ кои ќе поминат повеќето пациенти – рече докторката за портал „Жена“.

– Ковид е системско заболување и напаѓа многу органи. Ништо сè уште не може да се каже со сигурност, но она што го претпоставувам од моето професионално искуство, како и експертите ширум светот, е сè да се врати во нормала за половина година до една година. Она што е важно дотогаш е пациентите да не се напрегаат, но исто така и да не се врзани за креветот. Затоа, следете го вашиот ритам и не напнувајте, но сепак бидете активни. Она што им го препорачувам на сите пациенти се вежби за дишење – што е можно повеќе да ги проширите градите, а со тоа и белите дробови. Пациентите кои ги чувствуваат последиците од ковид во моментов се наоѓаат во незавидна ситуација, бидејќи тие сè уште не се во состојба да работат и нормално да се занимаваат со работа, но не се и болни, па затоа не спаѓаат во ковид клиники и им треба подолготрајна грижа и нега, подолго отколку што можат да го добијат во здравствените домови – заклучува д-р Тања Радосављевиќ.

Најновите истражувања доведуваат до заклучок дека вирусот корона може да го нападне мозокот и да ја оневозможи внатрешната машинерија за размножување на невроните, убивајќи ги. Студијата е поставена на bioRxiv, база на податоци за печатење, но сè уште не била предмет на рецензија на колегите.

loading...

Слични содржини