Актуелно

Стоп

Научниците ја разоткрија мистеријата за корона: Откриено зошто некој умира, а некој нема симптоми!

Луѓето инфицирани со корона вирус можат да имаат симптоми од благи до непостоечки, па се до многу тешка клиничка слика и смрт. Две нови студии утврдија една од причините зошто некој има многу тежок случај на корона, а некој поминува практично без симптоми. Истражувањето спроведено на Универзитетот Рокфелер покажа дека …

Повеќе

Американските научници открија како да препознаете заразен со корона без симптоми!

Клиничките манифестации на Ковид-19 неодамна станаа помалку изразени или целосно отсутни кај деца и адолесценти. Овие лица заразени со корона се нарекуваат асимптоматски случаи. За разлика од вообичаените симптоми – температура, кашлица, треска, губење на чувството за мирис и вкус, овие заразени луѓе речиси и да немаат знаци на болест. …

Повеќе

Влажностa – клучен фактор во преносот на КОВИД-19

Научниците открија дека стапката на испарување на влагата во воздухот е клучен фактор во пренесувањето на коронавирусот САРС-CoV-2, според EurekAlert! Користејќи теоретско моделирање и хидродинамички експерименти, експертите го проучувале влијанието на влажноста, температурата на околината и брзината на ветерот врз распределбата на најмалите капки плунка што содржат вирусни честички. Се …

Повеќе

АКО ВО ТЕЛОТО ИМАМЕ ПОМАЛКУ од овие клетки на имунолошкиот систем, потешко ќе ја прележиме короната!

Кај пациенти со коронавирус и имале поблаги симптоми, т-клетките на имунолошкиот систем играле значајна улога, нови се откритијата на светските научници. Имено, недостатокот на одреден вид на имунитетни клетки кај постарите лица, кои се клучни за борба против странски тела, може да ја објасни ранливоста на старите лица кон вирусот. …

Повеќе

Четири од пет лица заразени со коронавирус развиваат симптоми

Четири од пет лица заразени со новиот коронавирус развиваат симптоми, според новата анализа објавена од УПИ. Само околу 20 отсто од заразените луѓе остануваат асимптоматски додека го носат новиот коронавирус, според прегледот на 79 студии за КОВИД-19. Нешто повеќе од 6.600 луѓе учествуваа во овие студии, од кои 1.287 останаа …

Повеќе

Страшни последици кај младите по корона допрва се појавуваат на виделина: Многу е полошо отколку што се мислеше

Замор, конфузија, лузни на белите дробови, опаѓање на косата се последиците што можат да траат долго после ковид-19. За повеќето луѓе со ковид, најлошо е што имаат „магла во главата“ со месеци по болеста, што е термин што научниците не го разбираат многу. Нешто поретки последици, но тие исто така …

Повеќе

Нови инфекции ги напаѓаат децата во училиштата, доктор предупредува: Ако го забележите ОВА, веднаш однесете го вашето дете на лекар

Пандемијата на короната е во тек. Сепак, некои други респираторни инфекции се преклопуваат со него. Бројот на прегледи на клиниките се зголемува поради сезонски респираторни инфекции кај деца и возрасни, а д-р Воислав Лекиќ, раководител на Болницата за педијатрија „Д-р Олга Поповиќ Дедијер“, зборуваше на оваа тема. – Факт е …

Повеќе

Короната мутирала: Српска докторка изнесе алармантно предупредување

Директорката на Институтот за молекуларна генетика и генетско инженерство во Србија, д-р Јелена Беговиќ, за РТС вели дека вирусот сарс-ков-2 се менува, но дека сè уште нема докази дека тој ослабнал. Д-р Јелена Беговиќ за РТС вели дека фактот дека некој има позитивен резултат неколку недели и нема симптоми, треба …

Повеќе

Спас од короната се крие во денга грозницата? Научниците и самите шокирани од најновото откритие

Една нова студија за анализа на епидемии на коронавирус во Бразил открила врска помеѓу ширењето на вирусот и минатите епидемии на денга, што сугерира дека изложеноста на болест што ја пренесува комарецот може да обезбеди одредена мерка на имунитет против ковид-19. Студијата, која сè уште не е објавена, беше предводена …

Повеќе

Пластичните визири скоро целосно се неефикасни во спречување на короната

Пластичните визири се скоро целосно неефикасни во задржувањето на респираторните аеросоли, велат јапонските научници кои се сомневаат во нивната ефикасност во спречувањето на ширење на коронавирусот. Симулацијата со употреба на Фугаку, најбрзиот супер компјутер на светот, откри дека скоро 100 проценти од капките помали од 5 микрометри „избегале“ во воздухот, …

Повеќе