Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Семејството на Дончиќ се зголеми: Сега сме четворица (ФОТО)

Лука Дончиќ одигра одлична НБА сезона, носејќи одличен пласман на неговите Далас Маверикс, а исто така е и еден од кандидатите за МВП. Успехот не изостанува ниту на приватен план. Тој е во врска со Анамарија Голтес, русокоса која ја познава уште од своите средношколски денови. Неодамна, таа на Инстаграм …

Повеќе

Дончиќ го надмина рекордот на Џордан поставен пред триесет години

Кошаркарот на Далас, Лука Дончиќ постигна 27 поени, осум асистенции и седум скока ноќеска на дуелот со Сакраменто (106:110) во регуларниот дел од сезоната во НБА лигата. Дончиќ стана првиот играч во последните три децении што дал 20 или повеќе поени на 19 натпревари во низа, со остварени пет или …

Повеќе

Пол Џорџ: Дончиќ е сè уште дете, но прави неверојатни работи

Кошаркарот на Лоа Анџелес Клиперс, Пол Џорџ, верува дека младиот Лука Дончиќ на почетокот на сезоната покажува импресивна игра. – Ова што го прави тој на негова возраст е импресивно. Сè уште е дете и прави прекрасни работи. Тој допрва треба да дознае некои работи, има огромен потенцијал. Во догледно …

Повеќе

Порзингис: Дончиќ игра како МВП играч во моментов

Кристапс Порзингис е на мислење дека Лука Дончиќ игра на ниво што го сместува меѓу кандидатите за „најкорисен“ играч во НБА оваа сезона. Летонецот дебитираше за Далас, а очекувањата за него и младата словенечка sвезда не се никако мали. Досега Маверикс има 8 победи и 5 порази, што ги става …

Повеќе

Дончиќ: Никогаш не би играл за Барселона, Реал е моето семејство

Лука Дончиќ се појави на кошаркарската сцена како тинејџер во составот на Реал (Мадрид), а „белите“ и понатаму имаат посебно место во неговото срце, иако веќе втора сезона е далеку од Шпанија. Дваесет-годишниот Словенец настапува исклучително добро во НБА лигата во дресот на Далас, а на една од неговите последни …

Повеќе

Џеј, Мина, Тоше… Што слуша Лука Дончиќ пред натпревар?

Лука Дончиќ е одличен кошаркар, со словенечко потекло, кој во моментов игра во Далас Маверикс. За магазинот „Slam“ тој неодамна открил дека иако уште од 13 години заминал од Словенија во Шпанија, сè уште ја обожава музиката која потекнува од екс-ју просторите. Па така, тој открива дека на прво место …

Повеќе

Дончиќ се изнервира и влезе во конфликт со противнички играч (ВИДЕО)

Екипата на Далас славеше над ЛА Клиперс со 108-87, а Лука Дончиќ беше најефикасен во редовите на Маверикси, но мораше предвреме да го напушти теренот откако влезе во клинч со дебитантот во противничкиот состав Теренс Мен. Во една акција на Далас, судиите досудија дека Дончиќ направил чекори, а Мен ја …

Повеќе