Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Адеми: Од 1 септември сакаме учениците да се вратат на училиште зашто наставата таму нема замена

Сакаме учениците да се вратат на училиште зашто наставата таму нема замена, колку и да се трудиме. Ќе бидеме подготвени за какво било сценарио, но посакуваме во најнормални услови и околности да се вратиме во училиштата од 1 септември, рече министерот за образование и наука Арбер Адеми во гостување во …

Повеќе

МОН објави листа на бесплатни и слободни дигитални платформи и содржини за учење дома

Министерството за образование и наука објави листа на бесплатни и слободни за користење дигитални платформи, апликации и содржини што може да бидат корисни за едукација на младите поради мерката за привремен прекин на воспитно-образовниот процес во државата. -Основците и средношколците не одат на училиште, не посетуваат настава. Помалите од нив …

Повеќе

Училиштата „Рајко Жинзифов“ и „Никола Вапцаров“ во Чаир добија нови имиња

Арбер Адеми, министерот за образование, предизборно објави дека се променети имињата на две основни училишта во скопски Чаир. Министерот за образование Арбер Адеми на фејсбук  напиша дека прашањето со имињата на училиштата е затворено. Адеми ги објави документите на Централниот регистар. На нив се гледа дека основното училиште „Никола Вапцаров“ …

Повеќе

Пендаровски: Државата многу малку одвојува за образованието

Многу малку, недозволено малку, како држава одвојуваме за образованието. Процентот по глава на жител во Европа покажува дека сме на дно, истакна денеска претседателот Стево Пендаровски во обраќањето на презентацијата на проектите реализирани во рамки на студентската програма Innovations in Smart Anything Everywhere INNO SAE, на Факултетот за електротехника и …

Повеќе

МОН со препораки за заштита на учениците, студентите и вработените од коронавирусот

Согласно заклучоците донесени на 11-та владина седница одржана во текот на вчерашниот ден, а во врска со заштита на јавното здравје во услови на брзо ширење на корона вирусот на глобално ниво, Министерството за образование и наука информира дека до основните и средните училишта во земјата, универзитетите, јавните научни установи …

Повеќе

СОНК: Министерството за образование не го реализира договореното зголемување на платите за 10 проценти

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК) денеска изрази незадоволство од институциите на системот, кои на директен или индиректен начин влијаеле врз неисполнување на договорот за зголемување на платите за 10 проценти во високообразовните институции, почнувајќи од јануарската плата. – Непобитен е фактот дека Министерството за образование и наука …

Повеќе

Вработените во секторот образование бараат К-15

Независниот синдикат за образование и наука (НСОН) преку соопштение реагира на одлуката донесена на вчерашната Владина седница за склучување Колективен договор со државната администрација, во кој меѓу другото е предвидена исплата на К-15. -Како НСОН ја поздравуваме одлуката за враќање во сила исплатата на регрес за годишен одмор (популарно К-15), …

Повеќе

„Јавна соба“ доказ дека живеме во време во кое има недостаток од знаења и информации, лажен морализам и табуизирање на нормални теми

„Јавна соба“ е случај кој уште еднаш не’ потсети на тоа дека живееме во време во кое има недостаток од знаења и информации, лажен морализам и игнорирање или табуизирање на сосема нормални и природни теми. Овој случај уште еднаш не’ натера да размислиме во кој правец се движи денешната младина и …

Повеќе

Јаневска: Ако сакаме потенцијален стручен кадар за фирмите, повеќе од потребно е практичната обука да се регулира со Закон

Ако сакаме да имаме вешти и стручни ученици како потенцијален стручен кадар за фирмите повеќе од потребно е практичната обука да се регулира во Законот за стручно образование и обука и истовремено да се постигне хармонизација со останатите законски прописи, смета Наташа Јаневска од Стопанската комора на Македонија. Според неа, …

Повеќе

Наумовска: Ветивме и реализиравме повисоки плати во образованието

На прав пат сме. СДСМ во својата изборна програма „За живот“ вети, а сега и реализира повисоки плати во образованието. За нас зборот е збор, а не само празни ветувања за покачување на плати, што во минатото владите на ВМРО ДПМНЕ предизборно им ги нудеа на вработените во образовните институции, …

Повеќе