Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Северниот дел на Скопје ново жариште на корона: 15 фамилии го ставија главниот град во карантин

Чаир е најголемото жариште во моментов и има најголем број на новозаразени, покажуваат најновите податоци на Институтот за јавно здрвје. Во Скопје има вкупно 983 заразени, од кои активни случаи се 392 лица. Листа по општини: Чаир      97 Сарај     47 Аеродром          47 Бутел    47 Гази Баба            38 Центар 24 Карпош               …

Повеќе

Активини 84 случаи: Скоро половина од заразените во Скопје се од Чаир

Од направени 885 тестирања, вчера беа регистрирани 76 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-52, Куманово-2, Штип-1, Тетово-14, Велес-2, Гостивар-2, Кочани-1, Пробиштип-1 и Кратово-1. Институтот за јавно здравје регистрира 26 оздравени пациенти во: Скопје-12, Куманово-2, Тетово-11 и Гостивар-1. Во ГОБ „8 септември” почина пациентка од Струга (56г) примена во …

Повеќе

Се работат сите неопходни сценарија ако има карантин во Скопје, вели Шилегов

Не треба да импровизираме кога е Ковидот во прашање, туку да се придржуваме на препораките и барањата што ги има Комисијата за заразни болести, нагласи денеска градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов. Тој, одговарајќи на новинарско прашање дали кризниот штаб размислува за некакви мерки, доколку дојде до ситуација да се …

Повеќе

Листа: Аеродром, Чаир, Сарај со најмногу активни случаи на Ковид 19

Најмногу активни случаи на болни од КОВИД- 19 има во Скопје, по што следуваат Тетово, Штип, Куманово и Велес. Податоците на Институтот за јавно здравје покажуваат дека во земјава моментално има вкупно 606 активни случаи. Од нив, 298 се во Скопје, 83 во Тетово, 68 во Штип, 55 во Куманово …

Повеќе

Од 3 јул: „Визер” воведува авиолинија Скопје – Салцбург

Унгарскиот нискобуџетен авиопревозник „Визер” соопшти дека од 3 јули ќе воведе авионска линија од Скопје кон Салцбург и обратно. „Визер” информира дека авионите на оваа линија ќе сообраќаат двапати неделно. Како што објавии СЕЕ Њуз, Ова авиокомпанија го поврзува Скопје со Белгија, Велика Британија, Германија, Данска, Италија, Кипар, Малта, Норвешка, …

Повеќе

Од денеска аплицирајте за субвенции за велосипеди и електрични тротинети

Градот Скопје денеска ќе ги објави јавните повици за доделување субвенции за велосипеди и електрични тротинети во 2020 година. Новитет оваа година, како што соопштија градските власти, е што граѓаните ќе можат да доставуваат фискални сметки за купен велосипед или електричен тротинет од 1 јануари годинава. Средствата што Градот Скопје …

Повеќе

Ата, Сара, Јетон…Бетонската ограда во Чаир доби графити со имиња на деца (ФОТО)

Пред неколку дена на улицата Цветан Димов во скопски Чаир , Град Скопје постави бетонска оградаа за да се одвојат коловозните ленти, за  да не може да се претрчува од едната на другата страна на улицата. На оградата се нацртани графити на кои се испишани имињата на децата кои живеат …

Повеќе

Северниот дел на Скопје со најголем број заразени лица со коронавирусот

Претседателот на Комисијата за заразни болести, доктор Жарко Караџовски на вчерашната прес конференција соопшти дека во моментов има 20тина активни кластери на заразени со корона ирус во Македонија. -Во пет градови имаме 20тина кластери коишто ги следиме, а тоа се пред се Скопје со неколку кластери во Чаир, Гази Баба …

Повеќе

Шилегов: Добро утро Скопје ова е твојот нов булевар АСНОМ

Градоначалникот Петре Шилегов на својот Фејсбук профил утрово објави фотографии од булеварот АСНОМ во општина Аеродром кој од денеска ќе биде отворен за сообраќај. „Добро утро Скопје. Ова е твојот нов булевар АСНОМ“, напиша Шилегов на Фејсбук. Град Скопје викендов ја заврши првата фаза од реконструкцијата на овој булевар на …

Повеќе

Подготвено и новото живеалиште на фламингата: ЗОО Скопје од денеска отворена за посетители (ФОТО)

Посетителите од денеска повторно ќе можат да се дружат и да уживаат со животните во Зоолошката градина во Скопје. Зоолошка градина Скопје ги отвора вратите од 9:00 часот, но поради ситуацијата со Ковид-19 има нов протокол за движење и придржување кон мерките. Посетителите при влез во Зоо Скопје ќе треба …

Повеќе