Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Вељаноски: Уставниот суд донесе одлука за изборите 2016 година, немаше правен преседан

Поранешниот собраниски спикер Трајко Вељаноски вели дека Собранието во 2016 година не направило правен преседан за изборите, бидејќи Уставниот суд бил тој кој ја поништил одлуката за распишувањето на изборите. Вели, за одлуката на Уставниот суд ќе коментирал во друга прилика, но сакал да образложи што и како се случувало …

Повеќе

Милевски до Пренџов: Зошто го направивте судството сваровски, за после да велите дека ќе го реформирате

Вие викате дека владата не го срушила тој систем се поставува прашањето зошто владата не го срушила тој систем, зошто е тогаш направено такво чудовиште, праша министерот за локална самоуправа и лидер на ЛДП, Горан Милевски. „Зошто го направивте такво сваровски судство за после да го реформирате. Ние немаме никаква …

Повеќе

Милевски: Уставниот суд да го штити Уставот, а не луѓе кои се огрешиле

Ќе го поддржиме предлогот да се менува Законот, претседателот да не може да дава амнестија за политичари и тие да треба невиноста да ја докажуваат на суд, рече министерот за локална самоуправа и лидер на ЛДП, Горан Милевски во емисијата „Што не е јасно“ на Алфа ТВ. „Пратениците констатирале дека …

Повеќе

Иванов: Немаме правен Уставен суд, знаеме како тие дојдоа на функциите

Ако владејачката партија мислеше дека претходниот претседател Ѓорге Иванов го прекршил Законот, можеше да поднесе кривична пријава во најмала рака за злоупотреба на службената должност со амнестијата, рече поранешниот пратеник Сафет Бишевац во емисијата „Само вистина“ на Канал 5 ТВ., Според новинарот Зоран Иванов, Македонија е политичка, а не правна …

Повеќе

Груби: ДУИ како пионер на темата правда и правдина смета дека е неопходен закон за ветинг

Статутарни промени и програмски документи ќе имаат интегративците по четвртиот конгрес на 21 декември, за кои и денес се разговораше и на седница на централното претседателство на ДУИ во седиштето во Мала Речица. Според раководството, согласно статутот ќе има нови три партиски тела. „Станува збор за формирање на Национален совет, …

Повеќе

Кекеновски: Голем број на судии го сменија дресот откако дојде СДСМ на власт

Не треба да не прашувате нас зошто Уставниот суд после три години го актуелизира помилувањето. Жално е што немаме Уставен суд, туку класичен политички суд, вели универзитетскиот професор Јове Кекеновски во емисијата „Само вистина“ на Канал 5 телевизија. „Начинот на кој се гласаше таму ми дава право да тврдам дека …

Повеќе

Цаца Николовска: Уставниот суд треба да води сметка што ќе донесат одлуките

Иницијативата е прифатена, што значи дека ќе се расправа. Би сакала самото расправање да биде на потранспарентен начин, да има експерти за да може и Уставните судии и граѓаните да слушнат повеќе, рече во емисијата „Само вистина“ судијката Маргарита Цаца Николовска. „Ние за оваа ницијатива расправавме, така да во овој …

Повеќе

Уставен суд: Обидите за наше омаловажување не се во интерес на владеењето на правото

Обидите за омаловажување на Уставниот суд, неговиот углед и угледот на судиите, со прејудицирања на судските одлуки, со политички, а не со правни аргументи, не е во интерес на напорите за изградба на владеење на правото и правната држава, велат во денешното соопштение од Уставниот суд. „На 27.10.2019 година, Уставниот …

Повеќе

Пред одлуката на Уставен : на кого најмногу му одговара да „воскресне“ темата со аболициите?

Целосно демолирана Канцеларијата на Претседателот и Министерството за правда, жестоки судири со полицијата и приведени  демонстранти, беше епилогот од протестите против тогашната одлука на Иванов за прекинување на сите кривични постапки против лица од власта и од опозицијата. Револтот кај граѓаните не стивнуваше по одлуката на претседателот колективно да помилува …

Повеќе

Уставниот суд во поход за спас на поранешните функционери од ВМРО-ДПМНЕ

Деветмината уставни судии наидоа на гласна критика од јавноста откако на две последователни седници донесоа контроверзни одлуки да разгледуваат Закони со кои од одговорност би се спасиле поранешните функционери од ВМРО-ДПМНЕ, обвинети и осомничени во случаите кои произлегоа од незаконски прислушуваните разговори. На 13. ноември, Уставниот суд на седницата како …

Повеќе