Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Филипче: Се реши проблемот со кол центирте, ќе функционираат и мобилните тимови за полесен пристап

До денеска се три деца заболени од коронавирусот, две од нив на домашно лекување и едно 15 годишно момче на инфективната клиника, информираше министерот за здравство, Венко Филипче. „Болницата која треба да го надополни капацитетот е болницата која ја користи Армијата. Имавме интензивни разговори со министерката за одбрана, целосно излегоа …

Повеќе

До вчера се направени вкупно 1.800 тестирања за коронавирус

Министерот за здравство, Венко Филипче, на прес конфенреција информираше дека заклучно со вчера се направени 1.800 тестирања преку Институтот за јавно здравје. „Заклучно со вчера се направени 1.800 тестови. Во однос на заболен судија од Кривичниот суд, немам информација, но каде и да има заболен, во која институцја, сигурно се …

Повеќе

Филипче: Тестирањето е бесплатно, сумата од близу 5.000 денари не е набавна цена

Министерот за здравство, Венко Филипче ја демантираше веста дека цената на тестовите е близу 5.000 денари, додавајќи дека во центрите на државните клиники, тестирањето е бесплатно. „Цената од близу 5.000 денари не е набавна цена, туку цена по која ФЗО плаќа за да се направи услугата. Тука се вбројува и …

Повеќе

Филипче: Бројките на заболени се апсолутни точни, се споделуваат и со СЗО

Министерот за здравство, Венко Филипче, на прес конференција посочи дека нема простор за манипулација за бројакта на заболени бидејќи истата се споделува и со Светската здравствена организзација. „Не треба да се има ниту најмал сомнеж за бројките. Тие се апсолутно точни и не може да биде поинаку, ги споделуваме со …

Повеќе

Компаниите сами ќе им издаваат пропусница на вработените за да одат на работа додека трае полицискиот час

Сите компании чии вработени имаат пореба да се движат додека трае полицискиот час, ќе им се издаваат пропусници од страна на самите компании, појасни минситерот за здравство, Венко Филипче. „Не важи за здравствени работници, МВР и Армијата. Сите оние компании кои имаат потреба, како и за производствените капацитети за храна, …

Повеќе

Одделението за психијатрија во Кавадарци под карантин, нема пациент кој е во ризик

Нема пациенти кои биле во ризик на одделението за психијатрија во Кавадарци, каде што работи заболената лекарка, вели министерот за здравство, Венко Филипче. „Во текот на денот се очекуваат сите резултати кои беа земени во текот на минатиот ден, во карантин е самиот оддел, целосно и нормално функционира останатиот дел …

Повеќе

Филипче: Закажувањето тестирања преку матичните лекари дополнително ја олеснува работата

Матичните лекари дополнително ќе ја олеснат работата, бидејќи преку Мој термин ќе може да закажуваат тестирања за коронавирус кај сомнителните случаи, посочи министерот за здравство, Венко Филипче. „Луѓето кои биле во контакт со заболените комуницираат со лекарите, дури и матичните со алгоритмот ќе можат да видат дали некој е заболен …

Повеќе

Филипче: Ќе се повтори јавната набавка за респиратори, во моментов имаме доволно машини

Министерот за здравство, Венко Филипче најави повторување на јавната набавка за респираторни машини, откако претходната беше откажана поради тоа што ниту една од фирмите не можела да ги испорача доволно брзо, колку што е потребно да се донесат во земјава. „Има доволен број респиратори, има 120 респиратори, а близу 85 …

Повеќе

Шест заболени ќе прават контролен тест утре за да се види дали сѐ уште се позитивни на коронавирусот

Нема заболени вработени на Инфективната клиника, посочи на прес конференција министерот за здравство, Венко Филипче. Тој посочи дека сите дијагностицирани до сега биле во контакт со заболени или допатувале во странство изминатиот период. „Оваа нова бројка на заразени како бројка е очекувана, ние најавивме пред некое време. Се движиме кон …

Повеќе