Тајван предупредува: Кина гради огромни воени бази на три острови

од Симе Стоиков
225 прегледи

Тајванскиот министер за надворешни работи Џозеф Ву денеска објави дека Кина гради огромни воени бази на три острови лоцирани многу блиску до територијалните води на Тајван, пренесува Ројтерс.

И Кина и Тајван имаат право на голем дел од Јужното Кинеско Море, но Тајван контролира само едно островче на спорните острови Спратли во јужниот дел на морето, наречено Иту Аба, кое Тајван го нарекува Тајпинг.

„Кина веќе изгради огромни воени бази во Јужното Кинеско Море на трите острови што го опкружуваат нашиот Тајпинг и сите се доста блиску до нашата територија“, рече Ву.

Тајванскиот министер за надворешни работи рече дека нема сомнеж дека островите му припаѓаат на Тајван и дека владата ќе го брани својот суверенитет над нив.

„Додека спорот продолжува да се интензивира, ние во Тајван мора да размислиме како да користиме мирни средства за да го решиме прашањето на Јужното Кинеско Море без да дозволиме другите да мислат дека ние сме тие што ги предизвикуваат нашите проблеми“, додаде тој.

Според него, Тајван ќе го искористи „најдобриот начин“ да го покаже својот суверенитет над Иту Аб.

На Тајпинг или Иту Алба има авионска патека доволно долга за слетување на авиони за снабдување од Тајван, но таа е слабо заштитена од блиските кинески острови и бази.

Во последниве години, Кина изгради серија воени бази на островите во Јужното Кинеско Море, што предизвика загриженост во регионот и меѓународната заедница.

Кина тврди дека има целосно право да гради и брани она што го смета за своја територија. Од друга страна Виетнам, Малезија и Брунеи имаат право на други делови од Јужното Кинеско Море и се во спор и со Кина и со Тајван.

Слични содржини