Тејлор Свифт донирала 100.000 долари на семејството на убиената навивачка од Канзас Сити

од Radmila Tasevska

Поп суперѕвездата Тејлор Свифт донираше 100.000 долари на семејството на жената убиена во пукање во близина на митингот на Супер боул на Канзас Сити.

Донацијата од добитникот на наградата Греми – кој е во роднинска врска со ѕвездата на Чивс, Тревис Келче – беше објавена во петокот на GoFundMe, страница за меморија формирана од семејството на Елизабет Лопез-Галван, водителка на радиото Канзас Сити, која беше единствената жртва на оруженото насилство во среда. Таа имаше 43 години.

Пораката оставена со донацијата на страницата гласи: „Испраќам најдлабоко сочувство по вашата катастрофална загуба. Со љубов, Тејлор Свифт“. Претставници на пејачката потврдија за CNN и за магазинот Variety дека донацијата е автентична.

Слични содржини