Тотенхем загуби 63,9 милиони фунти

од Vladimir Zorba

Фудбалскиот клуб Тотенхем објави загуба од 63,9 милиони фунти како резултат на пандемијата на коронавирус и недостаток на приход од билети.

„Во моментов сме среде едно од најпредизвикувачките времиња досега“, рече претседателот на Тотенхем Даниел Леви, презентирајќи ги финансиските резултати за фискалната година што завршува на 30 јуни.

Доколку продолжат ограничувањата поради вирусот и ако навивачите не се вратат на стадионите, Тотенхем се плаши да изгуби повеќе од 150 милиони фунти.

Приходите на Тотенхем паднаа од 460,7 милиони фунти на 402,4 милиони во периодот 2019-2020 година. Долгот на Тотенхем порасна за 13 проценти на 604,6 милиони фунти.

По победата над Манчестер Сити, Тотенхем е прв на табелата во Премиер лигата.

loading...

Слични содржини