Актуелно
Почетна / TOP NEWS / Трамп: Што знаат научниците за глобалното затоплување?

Трамп: Што знаат научниците за глобалното затоплување?

Претседателот на САД, Доналд Трамп категорично ја отфрли загриженоста за климатските промени за време на неговата посета на уништената од пожари Калифорнија, велејќи им на властите дека „научниците не знаат ништо за глобалното затоплување“.

„Сè ќе почне да се лади, само гледајте“, рече Трамп по предупредувањата дека не треба да ја „игнорира науката“.

Пожарите, кои се проширија во неколку американски држави, уништија огромни делови на земјата и убија најмалку 36 лица од почетокот на август.

Научниците веќе долго време предупредуваат дека човековите активности довеле до зголемување на глобалната температура на нашата планета.

Сепак, Трамп вели дека лошата противпожарна служба е виновна за пожарите во САД кои се проширија на речиси два милиони хектари во Калифорнија, Орегон и државата Вашингтон.

За време на неговата посета на западноамериканскиот брег, Трамп, кој често ги негира климатските промени, ги повтори своите критики кон пожарникарите во Калифорнија, кои се борат со огнените пожари.

Во понеделникот, Џо Бајден, демократскиот кандидат за претседателските избори на американските избори во ноември, го нарече Трамп „климатски предизвикувач на пожар“.

Во 2018 година, Трамп ја критикуваше администрацијата во Калифорнија, посочувајќи го примерот на Финска, која расчистуваше шуми за да спречи пожари.

На новинарско прашање дали климатските промени придонесуваат за големи пожари, Трамп одговори дека многу земји немаат проблеми со нив до степен до кој има Америка и дека најголем проблем е лошата организација.

„Кога станува збор за климатските промени, дали Индија ќе го смени својот пристап? Дали Кина ќе го стори тоа? Или Русија?“, праша Трамп.

Тој ги опиша претходните климатски промени како „митски“, „непостоечки“ и „скапа измама“, иако исто така рече дека тие се „сериозни“.

Трамп ги повлече Соединетите држави од Парискиот климатски договор, кој ги обврза Америка и 187 други земји да го задржат растот на глобалната температура за два степени Целзиусови под прединдустриските нивоа во овој век.

Но, иронијата е во тоа што и покрај отсуството на САД од Парискиот договор, промена ќе биде тешко да се постигне.

Во Парискиот пакт, Кина вети дека ќе ги намали емисиите на јаглерод диоксид најдоцна до 2030. Индија се согласи да ги намали емисиите истата година и значително да ја зголеми зависноста од комбинација на обновливи извори на енергија.

Русија вети дека ќе ги намали емисиите на јаглерод диоксид за 30 проценти во однос на нивото од 1990 година.

Девет од десетте најтопли години на планетата се забележани од 2005 година, според податоците на ОН.

loading...