Актуелно
Почетна / TOP NEWS / Целосна забрана за јавни собири за повеќе од 10 луѓе во Белград

Целосна забрана за јавни собири за повеќе од 10 луѓе во Белград

Заврши седницата на Кризниот штаб за борба против короната во Србија.

Премиерката Ана Брнабиќ рече дека разговарале за многу прашања, пред се во Белград, каде ситуацијата е најкритична.
Брнабиќ изјави дека нема да има полициски час во Белград, но дека ќе се скрати работното време на угостителските објекти, трговските центри и продавниците.

– Разговаравме дали да се вратиме на времето во март, или да донесеме мерки за индивидуалните локални самоуправи каде имаме кризни ситуации, а каде ситуацијата е мирна, да ги оставиме да живеат. И врз основа на тоа, секоја локална самоуправа да ја прогласува ситуацијата. Договорот е дека немаме мерки за целата територија на Србија, но да се фокусираме таму каде што ситуацијата е вонредна, нестабилна а каде што граѓаните придонеле таму каде што нема потреба да се воведе вонредна состојба да ги оставиме да живеат, да прават прослави – рече Ана Брнабиќ.

Таа изјави дека разговарале првенствено за Белград и посочила дека е забрането собирање во затворени простории за повеќе од 10 лица.

– Ќе го ограничиме работното време во затворено од 21 до 6 часот наутро. Ова важи и за продавници, трговски центри. Што се однесува до отворените простори и градините, тој ќе остане од 23 часот до 6 часот наутро – рече премиерката.

Според неа, Србија скапо ќе плати за она што се случи синоќа и завчера во градот.

– Оние луѓе кои се заразиле за време на протестите треба да бидат сместени во здравствените установи. Ќе го видиме тоа за 5, 7 до 10 дена – рече таа.

 

loading...