Актуелно
Почетна / TOP NEWS / Вирусолог од Берлин изнесе досега непознати податоци: Еве како короната се пренесува и кога да очекуваме втор бран

Вирусолог од Берлин изнесе досега непознати податоци: Еве како короната се пренесува и кога да очекуваме втор бран

Проф. Д-р Андреј Трампужа, виролог од Берлин, се вклучи во емисијата„Кец на единаесет“ на К1 телевизија и нагласи неколку пати дека единствениот начин да се заштитиме од вирусот корона, сè додека не се добие вакцина, е да носиме маска и да се задржи социјална дистанца.

„Сега нема толку многу нови случаи во Германија, но пандемијата продолжува на глобално ниво. Парадоксот е дека на места каде што не беше алармантно на почетокот, бројот на заразени сега сериозно расте. Вирусот е ист од почеток, од декември минатата година до денес и останува опасен како што беше во Италија. Околу 10% од луѓето имаат сериозна инфекција и неколку проценти од луѓето умираат низ целиот свет.Тој се шири многу брзо, особено кај асимптоматски пациенти. Првично околу 90% од пациентите биле над 70 години и смртноста е далеку поголема затоа што овие луѓе се хронично болни. Но, по затворањето кога го забавивме ширењето на вирусот, сега вирусот е меѓу младите луѓе, што е логично затоа што тие се движат повеќе и се дружат. Најверојатно сега има повеќе случаи кај младите луѓе. Вирусот не се смени, туку се шири во друга популација. Мора да носиме маска во сите затворени простории или да бидеме на оддалеченост “, советува д-р Трампужа.

Како што објасни тој, вирусот се шири со капки, но и од воздух, аеросоли.

„Не знам зошто Светската здравствена организација не го кажа тоа од почеток, затоа што знаеме дека е така како од епидемиите САРС и МАРС. Вирусот се шири низ воздухот во затворено и затоа е многу важно да се носат маски. Тие спречуваат до 90 проценти од аеросолните честички. Ако ги имавме од јануари, можевме да ја спречиме пандемијата “.

Д-р Трампужа, исто така, потенцира дека не се зборува за колективен имунитет и дека мора да живееме во согласност со мерките сè додека не се појави вакцината, како и дека мора да бидеме тестирани кога чувствуваме симптоми или кога ќе откриеме дека сме биле во контакт со некој кој е заразен.

“Луѓето со симптоми носат поголема количина на вирус, но исто така и асимптоматските луѓе можат да го пренесат. Никогаш нема да имаме колективен имунитет бидејќи сега само еден до два проценти од целото население е заразено. Колективниот имунитет бара помеѓу 70 и 80 проценти од заразените. „Можно е само ако не сториме нешто, но тогаш би умреле милиони смртни случаи. Единствениот начин да се вратиме во нормала е вакцина, а потоа ќе имаме имунитет“.
Антибиотиците, како што вели д-р Трампужа, немаат никаков ефект врз вирусот, но во тешки случаи кога имаме бактериска инфекција покрај вирусната, тогаш се потребни антибиотици.

“Пациентите со потешка клиничка слика имаат повеќе антитела по надминување на вирусот, додека оние со поблаги симптоми имаат помалку антитела и по три месеци исчезнуваат. Сепак, тоа не значи дека не се имуни на вирусот. Да, нема тест што може мери Т-лимфоцити, кои исто така се носители на имунитет. Тоа е уште еден механизам за заштита од вирусот на кој сите честопати не го забележуваат “, објаснува д-р Трампужа.
Лекарот исто така истакна дека кога времето е убаво, можеме да се дружиме надвор, на растојание.

“Не е потребна маска надвор. Базените и водата не се опасни, бидејќи вирусот се пренесува преку воздухот, кога кашлате, пеете, разговарате. Дезинфицирајте ги и измијте ги рацете, а базените и другите површини се дезинфицираат и нема страв. Бидете надвор, читајте книги, гледајте филмови и ова ќе биде вака уште неколку месеци. Нема да има паузи, но вториот бран нема да биде полош од првиот бидејќи го знаеме вирусот многу подобро и сме многу поподготвени.На крајот на годината или почетокот на следната треба да има вакцини.После вакцинирањето трае малку подолго да се утврди колку е ефикасно, може да биде 60 проценти ефикасно, така што луѓето ќе треба да се вакцинираат двапати или трипати, но нема потреба од депресија и паника, а тоа ќе помине.Сепак, оваа година е најдобро да ги прескокнете празниците.Колку можни контакти и движења – тоа е подобро за секого. Значи, следната година можеме да земеме два годишни одмори “, заклучи д-р Андреј Трампужа.

loading...