Актуелно
Почетна / Глобално / Во 2019 најмногу се твиташе за пожарот во Нотд Дам

Во 2019 најмногу се твиташе за пожарот во Нотд Дам

Пожарот што избувна во катедралата Нотр Дам во април оваа година предизвика трајна материјална и историска штета, а во исто време предизвика и најбурни реакции кај јавноста, барем кога се работи за социјалните мрежи.

Според податоците на Твитер, оваа година најмногу твитови се напишале под хаштагот #NotreDame, кога се во прашање настаните кои го одбележаа светот. Потоа е Реива, ерата на новиот јапонски цар, а на трето место се протестите во Венецуела.

Од Твитер секоја година издвојуваат најтвитани теми глобално. Овојпат тие објавија податоци само од категоријата вести, а до крајот на годината се очекува да ги опфатат сите теми за кои твитерџиите беа најгласни.

loading...