За пилотот Дејан вчерашниот лет требало да му биде последен: Испливаа страшни детали, неговите пријатели се кажаа

од Aleksandar Petrovski

Пилотите мајорот Дејан Крсник и капетанот Прва класа Звонко Васиљевиќ од 101-от ловечко авијациска ескадрила на 204-тата бригада на воздухопловните сили на Српската авијација и ПВО загинаа кога авионот Миг-21 се урна во атарот на селото Брасина кај Мал Зворник.

За Крсник ова требаше да биде последниот лет пред пензија, изјавија неговите пријатели за Информер.рс.

– Тој е исклучителен човек, пријател и професионалец. Крсник и Васиљевиќ беа нашите омилени колеги – велат скршени од тага.

Крсник беше командант на 4-от авијациски оддел на 101-та ловечко-авијациска ескадрила. Роден е на 28.05.1971 година во Белград. Тој е на професионална воена служба од 30 јули 1994 година. Тој е оженет и татко на едно дете.

– И тој беше единец. Неговиот син се запиша во пилотската академија во Врчац, следејќи ги стапките на неговиот татко. Мајорот требаше да заврши нешто друго во цивилниот живот и планираше да продолжи да работи како инструктор во Вршац – раскажуваат пријателите на покојниот пилот.

Семејството дошло во Србија од Хрватска, од каде потекнува неговиот татко. Неговата мајка е родена во Витановац во близина на Краљево. Работела на клиниката „Ребро“ во Загреб како медицинска сестра.

Крсник мина низ сите боишта, а учествуваше и во одбраната на земјата од агресијата на НАТО во 1999 година. Тој сакаше да го едуцира својот син така што тој утре ќе и служи на својата татковина.

Сите планови беа прекинати со фатален лет. Спасувајќи ги куќите од падот на авионот МИГ 21, хероите Крсник и Васиљевиќ отидоа во легендите.

loading...

Слични содржини