Актуелно
Почетна / Актуелно / Започна аутопсијата на телото Слободан Праљак

Започна аутопсијата на телото Слободан Праљак

 

Холандски обвинители денеска ја почнаа аутопсијата на телото на поранешниот командант на босанските Хрвати Слободан Праљак, пренесува AFP.

Ова утро (петок, 1 декември) почна аутопсијата на телото на Праљак, објавија холандското обвинителство на една од социјалните мрежи. Сепак сè уште нема резултати. Слободан Праљак изврши самоубиство во средата и тоа испивајќи непознат отров, кој беше внесен во зградата на Трибуналот во Хаг, каде дента му беше потврдена 20-годишната казна со затвор поради злосторства извршени за време на војната во Босна и Херцеговина.

loading...