Застрашувачки бројки: Повеќе од 7.300 лица загинаа во Газа

од Stefanija Kuzmanovska
194 прегледи

Повеќе од 7.300 луѓе се убиени во Газа од 7 октомври, соопшти министерството за здравство во Газа.

Ова вклучува над 3.000 деца, 1.720 жени и 400 стари лица, наведе министерството за здравство.

На Западниот Брег, според палестинското министерство за здравство, загинаа над 100 луѓе, а повеќе од 1.900 се повредени.

Повеќе од милион луѓе се раселени во Газа како резултат на израелските воздушни напади.

Слични содржини