Земјотрес со јачина од 4,9 степена го погоди југот од Турција

од desk4

Јужната турска провинција Адана денеска беше погоден со нов земјотрес со јачина од 4,9 степени по Рихтер.

Беше изјавено од страна на турската агенција за управување со вонредни состојби (АФАД) дека епицентарот на земјотресот бил регистриран во областа Сајбејли, на длабочина од 6,67 километри.

Земјотресот го почуствуваа луѓе кои живеат во југот на Турција, кој во февруари беше погоден од серија појаки земјотреси.

Гувернерот на Адана, Сулејман Елбан, за Анадолија изјави дека засега нема информации за последиците од земјотресот и дека надлежните екипи се на терен.

Слични содржини