Тимот на Торонто го победи Кливленд Кавалирс со 105: 99 дома и израмни во  финалната серија во Источната конференција помеѓу двата тима на 2-2.

кливСеријата изгледаше блиску до завршување откако Кавс поведоа со 2-0,  поддржани од извонредната публика во “Ер Канада Центар” .Раптерс зедоа две утакмицо дома и со тоа и израмнија. Во дуелот ноќеска Торонто поведе со цели 16 поени на полувремето, но Леброн Џејмс и компанија се мобилизираа и успеаја да ја  израмни пасивата, дури поведоа  4 минути пред крајот. Кајл Лари и Демар Дероузен го  сепак поведоа тимот во последните минути и закуцаа победа со 35 и 32 поени . Демар Керол додаде 11 поени, а Бисмак Биомбо си земе  14 скока за успехот. За Кливленд најпрецизен беше Џејмс со 29 поени. Натпревар број 5 од серијата е утре во Кливленд