10 интересни факти за луѓето родени во октомври

од Vladimir Zorba

Луѓето родени во октомври се многу романтични и емотивни. Меѓутоа, кога станува збор за работата, одговорноста е друго име за нив. Тие зрачат со посебен шарм, што им дава можност да освојат секој што ќе посакаат.

Еве десет интересни факти за луѓето родени овој месец.

1. Тие се спортски настроени

Како и луѓето родени во септември, така и луѓето родени во октомври имаат силен спортски дух. Имено, колку повеќе мајката била изложена на сончевите зраци за време на бременоста, толку е поголем ефектот на витамин Д врз нејзиното неродено дете. Бебињата родени во октомври имаат предиспозиција да имаат здрави коски и мускули.

2. Нивниот цвет на раѓање е невен

Невенот е растение кое може да порасне и до 60 сантиметри во висина и кое е ценето за неговата лековита моќ. Често се користи за ублажување на исекотини, изгореници, рани, па дури и за убоди од инсекти.

3. Тие се романтични

Луѓето родени во октомври се многу шармантни, па често се многу добри партнери. Тие сакаат романса. Со нив владее Венера, каде и да се појават создаваат хармонија и се познати како „миротворци“.

4. Тие се или Вага или Шкорпија

Оние што се родени пред 24 октомври според хороскопот се Вага. Тие се избалансирани и друштвени, додека родените кон крајот на месецот Шкорпии. Тие се многу страсни, лојални, но и доста тврдоглави.

5. Тие се деловно ориентирани

Тие се вредни и одлучни луѓе, многу се посветени на својата работа. Кога започнуваат нешто, го завршуваат.

6. Нивните камења на раѓање се опал и турмалин

Опалот често се поврзува со среќа. Сепак, според легендата, на оние што носат опал, но не се родени во октомври, ќе им следи несреќа. Се смета дека турмалинот штити од лоша енергија и негативни мисли.

7. Живеат многу долго

Луѓето родени помеѓу септември и декември имаат поголема веројатност да живеат повеќе од 100 години. Родените во октомври имаат најголеми шанси да доживеат многу длабока старост.

8. Тие се харизматични

Луѓето родени во октомври се многу харизматични. Со својот шармантен став, тие се способни да го освојат сечие срце. Токму поради нивната харизма, луѓето родени во октомври се многу популарни и секој сака да им биде пријател.

9. Тие се искрени и ја ценат вистината

Луѓето родени во октомври се многу искрени и се држат до вистината. Со нив, секогаш ќе знаете на што сте и нема да озборуваат зад грб. Исто така, тие имаат „шесто сетило“ за откривање лаги и ќе „плачат“ ако не сте искрени со нив. Бидејќи секогаш се искрени со вас, за возврат очекуваат иста доза искреност.

10. Креативни се

Луѓето родени во октомври имаат изразена креативност, која може да им биде од голема помош, особено кога станува збор за работата. Токму оваа креативна страна на нивното битие е причината зошто луѓето родени во 10 -тиот месец се успешни во областа на уметноста и дизајнот.

Слични содржини