4 знаци на Зодијакот кои најчесто развиваат ментални болести: Ова е најдобриот лек за нив!

од Stefanija Kuzmanovska

Астролозите тврдат дека некои хороскопски знаци се повеќе склони кон ментални болести од останатите. Станува збор за следните 4 знаци:

ОВЕН

Најслабите делови од телото на луѓето родени во знакот Овен се главата, мозокот, очите, носот, вилицата, циркулацијата, срцето, бубрезите и репродуктивните органи. Овните имаат навика да ја трошат својата енергија неконтролирано, па затоа се склони кон повреди, воспаленија, акутни инфекции, висока температура и слаба крвна слика, но и ментални болести. Тие претпочитаат свеж воздух, опоравување покрај море или каква било вода. Тоа е најдобриот лек за нив.

БЛИЗНАЦИ

Делови од телото кои се изложени на најголем ризик кај Близнаците се рамената, рацете, прстите, белите дробови, тироидната жлезда, а нервниот систем е особено чувствителен. Тие се склони кон бронхитис и астма, но исто така и на невроза и воспаление на мозокот, што може да доведе до развој на ментални нарушувања. Тие исто така се склони кон хипохондрија. Најдобар лек за Близнаците е урамнотежена исхрана и активност што го ублажува менталниот стрес.

РАК

Раковите се родени гурмани, па затоа органите за варење им се секогаш слаба точка и треба да се грижат за белите дробови и црниот дроб, кои исто така се многу чувствителни. Раковите се екстремно погодени од она што се случува околу нив, што се рефлектира во нивната емоционална состојба и нарушувањата што на крајот можат да се развијат од неа. Тие се многу склони кон депресија, хистерија и наследни ментални болести. Тие најдобро се опоравуваат во планинскиот воздух опкружени со најблиски.

ВОДОЛИЈА

Екстремитетите, срцето, крвотокот и респираторниот тракт се слаба точка на Водолија, а мозокот е особено чувствителен. Типични болести за овој знак се анемија, болести на крвните садови, мигрена, но исто така и невралгија и ментални нарушувања. За добро физичко и ментално здравје, Водолијата мора да јаде многу месо, витамини и минерали и да јаде редовно. Телото Водолија добро реагира на билки и хомеопатски лекови, а најдобриот лек за нив е долг и квалитетен сон.

Слични содржини