Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Стевановиќ: Респираторите не се лек, тие се инструменти што ни купуваат време кое го користиме како шанса плус

Мислам дека веќе сме во период кога ризикот од наплив на голем број новоинфицирани пациенти го поминавме, но тоа не значи дека не треба и понатаму да се придржуваме до дадените препораки за заштита од Ковид-19, напротив, истакна во интервјуто за МИА директорката на Клиниката за инфективни болести и фебрилни …

Повеќе

Зошто копривата мора да биде дел од вашата редовна исхрана?

Во овој период младата и свежа коприва ни е достапна во природата и на пазарите, а нејзините позитивни бенефити по нашето здравје се многубројни. Ако ја исушите, како што се суши природен чај, тогаш можете да ја користите исто како чај или како зачин во повеќе видови јадење. Свежата коприва …

Повеќе

Руски рецепт за посилен имунитет: Мешавина која ќе ве прероди

Оваа зима воопшто не беше ладна, па затоа е и сосема очекувано пролетта да започне порано отколку календарскиот датум. Времето е променливо, многу дрвја и цвеќиња веќе цветаат. Во текот на пролетта поради алергиите многу луѓе се соочуваат со пад на имунитетот, а со тоа се подложни на многу заболувања. …

Повеќе

Што сè треба да знаете за мигрените?

Мигрените се неподносливи главоболки кои често се проследени со апсолутна неможност за непречено функционирање и извршување на секојдневните обврски. Но, реалноста е дека постојат многу заблуди поврзани со нив, а најчестата е дека можеме да го земеме кое било апче против болка и да си помогнеме. Ова се најчестите заблуди, …

Повеќе

Пати ли вашиот миленик од желудечни проблеми? Испробајте го ова решение

Луѓето не се единствени на кои понекогаш можат едноставни домашни лекови да им помогнат во лекување на варењето и проблеми со желудникот. Иако сите домашни лекоби на можат да се применат во лекување на вашиот четвороножен миленик, еден е испробан и делува при ублажување на проблемите со варењето кај луѓето …

Повеќе

Чудотворното и лековито глуварче, билка која штити од многу заболувања

Глуварчето е растение од кое може да се направи чај, тинктура или сируп. Се користат различни делови за различни намени. Од цветот се прави чај, а од коренот се прави сируп. Долго време глуварчето се сметално за плевел и никој не ни помислувал дека може да биде вистинска ризница на …

Повеќе

„Јавна соба“ доказ дека живеме во време во кое има недостаток од знаења и информации, лажен морализам и табуизирање на нормални теми

„Јавна соба“ е случај кој уште еднаш не’ потсети на тоа дека живееме во време во кое има недостаток од знаења и информации, лажен морализам и игнорирање или табуизирање на сосема нормални и природни теми. Овој случај уште еднаш не’ натера да размислиме во кој правец се движи денешната младина и …

Повеќе

Арганово масло: Тајна на квалитетната козметика

Аргановото масло што денеска често се користи за нега е составен дел на голем број козметички производи. Се произведува од плодовите на истоименото дрво, кое во Мароко се смета за дрво на животот, бидејќи е отпорно на суши и е долговечно – може да опстане и до 200 години. Природен …

Повеќе

Против настинка, паразити, бактерии… Лековити својства на каранфилчето

Каранфилчето е зачин кој е лесно достапен во продавниците и не е скап, а неговите лековити својства не можат да се набројат на прстите од двете раце. Благодарение на него, можете да си помогнете при голем број тегоби, но и да го подобрите вкусот на десертите, овесната каша, да го …

Повеќе

Мед и ореви: Вистински извор на здравје и виталност

Освен ако сте алергични на некоја од состојките, во останатите случаи нема зошто да не уживате во вкусот на оваа одлична здрава комбинација. Со редовно консумирање на мед и ореви ќе се ослободите од главоболките, ќе го подобрите дигестивниот систем, но и ќе го зголемите либидото, бидејќи оваа комбинација важи …

Повеќе