5 знаци дека на вашето тело му фали магнезиум

од Vladimir Zorba

Дали неодамна го препишавте заморот на дневната динамика што ја имате, премногу форсирање на работа и многуте обврски што ве очекуваат? Можеби одговорот лежи во недостатокот на еден од најважните минерали – магнезиум, кој е неопходен за правилно функционирање на организмот. Внесувањето на магнезиум е неопходно бидејќи е одговорен за правилното функционирање на мускулите, нервниот систем, но и кардиоваскуларниот. Ако ги препознаете следните симптоми во себе, можеби немате доволно магнезиум во вашите резерви во телото.

Чести главоболки

Истражувањата покажаа дека луѓето кои страдаат од мигрена имаат ниска содржина на овој минерал во телото. Поради својата улога што ја има магнезиумот во создавањето на невротрансмитери и невролошката функција, поради неговиот недостаток се јавуваат и главоболки. Американската фондација за мигрена препорачува дневен внес на магнезиум од 400 mg до 500 mg за да се избегне мигрена. Овој минерал се препорачува и за време на менструални грчеви и главоболки.

Лошо варење

Доколку сте забележале проблем со варењето или тоа е неправилно, голема е веројатноста дека ви недостасува магнезиум. Тој е од големо значење во цревниот систем бидејќи ја неутрализира желудочната киселина и овозможува полесно движење на столицата низ дигестивниот тракт, а истовремено ја прави помека за да не дојде до запек. Ги опушта мускулите и на тој начин полесно се празнат цревата.

Мускулни грчеви

Недостатокот на овој минерал може да предизвика болка и грчеви кои најмногу се чувствуваат на долните екстремитети. Го балансира нивото на калциум, кое е исто така важно за нормалното функционирање на мускулите, вклучувајќи го и срцето.

Стрес и анксиозност

Бидејќи магнезиумот е одговорен за создавање невротрансмитери во мозокот, затоа е важен за нормално функционирање на нервниот систем. Невротрансмитерите се важни за нашите одредени однесувања како што се спиењето, расположението и нивната слаба концентрација ќе предизвика стрес и лошо расположение, раздразливост. Бидејќи магнезиумот го стимулира производството на хормонот серотонин, неговиот недостаток може да предизвика депресија.

Недостаток на спиење

На несоницата ќе влијае и недоволниот внес на магнезиум. Ги регулира хормоните кои се одговорни за релаксација, па затоа нивниот недостаток ќе предизвика непроспиени ноќи. ГАБА невротрансмитерите се важни за смирување на нервната активност и му помагаат на телото да се релаксира. Магнезиумот ги произведува и ако ги нема доволно, ќе има недостаток на сон.

Како да се надокнади магнезиумот?

Најдобро решение е да се направи тест на крвта за да се утврди кое е нивото и дали бара терапија. Дотогаш, можете да го надоместите доколку има помал недостаток во вашата исхрана. Храна која е богата со овој минерал се: сиот зелен лиснат зеленчук, јаткасти плодови, млечни производи, темно чоколадо, компири, банани и тикви.

Слични содржини