Покетино стартуваше со победа на клупата на САД

од Vladimir Zorba
27 прегледи

Аргентинецот Маурисио Покетино го започна својот мандат како селектор на репрезентацијата на Соединетите Американски Држави со победата од 2:0 над Панама во пријателскиот натпревар во Остин. Поранешниот тренер на Тотенхем, Пари Сен Жермен и Челси минатиот месец беше ангажиран да ги преземе САД и тимот кој победи само на еден од последните седум натпревари.

Тој ќе ги предводи Соединетите Американски Држави до Светското првенство во 2026 година, чиј домаќин е заедно со Канада и Мексико. Против Панамците, неговите играчи победија со головите на играчот од средниот ред на Милан, Јунус Мусах (49. минута) и напаѓачот на ПСВ Ајндховен, Рикардо Пепи, кој постигна гол во четвртата минута од судиското надополнување.

„Чувството е многу добро. Тоа беше многу, многу тежок натпревар за нас. Градиме нешто малку по малку. Целта е 2026 година, но мислам дека сме среќни бидејќи бевме солидни и имавме многу професионален настап и бевме конкурентни, но тоа е само првиот чекор за подобрување“, изјави 52-годишниот Покетино по натпреварот.

Неговата репрезентација во вторник ја чека потежок тест на гостински терен, кога во Гвадалахара ќе ги одмери силите со Мексико. „Ел Три“ неодамна го сменија и тренерскиот штаб со враќањето на Хавиер Агире по трет мандат како тренер.