Ако на секој човек во светот му даде по 15 долари, Бил Гејтс и понатаму би поседувал 28 милијарди долари

од Nikola Popovski

По 27 години брак, фамилијата Гејтс собрала огромно богатство и основаше фондација со данок вреден 50 милијарди долари. Тие трошат четири милиони долари годишно на даноци на недвижнини само во САД.

Бил и Мелинда Гејтс на Твитер објавија дека се разведуваат на модерен начин. Својот имот ќе го поделат на традиционален начин, а многумина се прашуваат кој што ќе поседува во иднина.

За Бил Гејтс, еден од петте најбогати луѓе во светот, се вели дека не сака да троши пари за непотребни работи. Покрај компании, приватни авиони, скапи автомобили, Гејтсови поседуваат и недвижнини во многу делови на светот.

Врз основа на стекнатото богатство минатата година, според „Бизнис инсајдер“, Бил Гејтс заработува околу 4630 американски долари во секунда.

Ова значи дека ако потрошел милион долари на ден, би биле потребни околу 400 години да потроши цело богатство. Исто така, се наведува дека тој е побогат од британската монархија и има повеќе пари од најбогатиот Азиец. Ако на секој човек во светот му даде 15 долари, тој и понатаму би имал 28 милијарди долари.

Вилата во Медина, со поглед на езерото Вашингтон, е изградена по мерка на семејството Гејтс.

Покрај бројните простории, вилата има и канцеларии за состаноци од 2.200 квадратни метри и базен со подводен звучен систем, гаража за неколку десетици автомобили и театар во стилот на Арт Деко со 20 седишта, пренесуваат светските медиуми.

Исто така, има 2.500 квадратни метри здравствени и велнес објекти со теретана и сауна, библиотека од 2.100 квадратни метри, спортски терени, поток полн со лосос и пастрмка, пристаниште за брод и приватна плажа на езеро со песок, донесен од островот Св. Луција.

Сето ова е придружено со совршена технолошка опрема со аудио-визуелни системи, сензори, референци за осветлување, кои се претходно програмирани и строго контролирани.

Гејтсови купиле луксузна вила во Индијан Велс во 1999 година за 12,5 милиони долари. Парот поседува и луксузен ранч во Санта Фе, Калифорнија, куќа на океанското крајбрежје во Дел Мар и имот во Вајоминг и Велингтон.

Слични содржини