Активисти запалија Куран пред египетската амбасада во Копенхаген

од Stefanija Kuzmanovska
218 прегледи

Петмина анти-исламски активисти денеска запалија Куран пред египетската амбасада во Копенхаген, што е трет ваков инцидент во Данска за помалку од една недела.

Собирот пред амбасадата го одржа група која себеси се нарекува „Дански патриоти“, пренесува „Ројтерс“.

Истата група претходно организираше палење на Куранот пред ирачката амбасада во Копенхаген.

Слични содржини