Амбасадорката на Франција на средби во бугарското собрание, се очекува предлог за укинување на ветото за С.Македонија

од Vladimir Zorba
191 прегледи

Амбасадорката на Франција во Бугарија, Флоренс Робин се сретнала со пратеници од Групата за пријателство со Франција во бугарскиот парламент, дознава „Хоризонт“ од учесниците на средбата, цитиран од „БНР“.

На неа учествувале и претставници на опозицијата.

Се очекува во текот на денот и официјално да биде испратен до бугарската влада францускиот предлог за одлука за ветото на Бугарија на преговорите за членство на Северна Македонија во ЕУ.

Според првичните неофицијални информации, тој ќе биде испратен до сите земји-членки на ЕУ. Неофицијално, предвидува укинување на ветото, а ЕУ ќе стане гарант дека Скопје ќе ги исполни условите на Бугарија.

Во средата, Советот на министри одлучи да ги испрати сите предлози за случајот PCM до Националното собрание на одобрување.

Слични содржини