Американската централна банка ги зголеми каматните стапки за 0,25 отсто

од Vladimir Zorba

Американската централна банка (ФЕД) ги зголеми каматните стапки за 0,25 отсто.

Ова ги зголеми стравувањата дека таквиот потег може да ја зголеми финансиската нестабилност по серијата неодамнешни неуспеси на банките.

Банката на федерални резерви вели дека може да се преземат повеќе активности бидејќи потрошувачките цени продолжуваат да растат, пренесува Би-Би-Си.

Слични содржини