Apple објави безбедносно ажурирање на своите уреди, предупреди на можен хакерски упад

од Stefanija Kuzmanovska

Компанијата Apple објави ажурирање за да ги поправи безбедносните пропусти на своите уреди на iPhone, iPad и Mac, за кои тврди дека можеби биле „активно искористувани“ од хакери, јавува BBC.

Технолошката компанија рече дека новиот софтвер „обезбедува важни безбедносни ажурирања и се препорачува за сите корисници“.

Пропуст може да им овозможи на хакерите да преземат целосна контрола врз погодените уреди, сугерираат експертите од ИТ индустријата.

Ажурирањето е достапно за iPhone 6s и поновите верзии, iPad Pro, iPad Air 2 и поновите верзии, и iPad петта генерација и поновите верзии.

Достапен е и за iPad mini 4 и поновите верзии и iPod touch 7-та генерација.

Apple забележува дека хакерите го искористиле пропустот за да се инфилтрираат во WebKit, моторот што го напојува веб-прелистувачот Safari на Apple.

Компанијата соопшти дека хакерите би можеле да го искористат пропустот доколку корисникот пристапи до „злонамерно креирана веб-содржина“.

За огромното мнозинство корисници, нема причина за паника, бидејќи нема индикации дека хакерите ја искористиле безбедносната дупка за да извршат масовни напади врз пошироката јавност.

Слични содржини